Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Medvedev žiada sprísnenie kontroly nad tzv. zahraničnými agentmi v Rusku

28.05.2022, 17:40
Autor:
TASRTASR

Bývalý ruský prezident sa vyslovil aj za presnejšiu klasifikáciu tzv. zahraničných agentov na legislatívnej úrovni a za sprísnenie trestnej zodpovednosti "ľudí pracujúcich v záujme cudzieho štátu".

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vyzval Kremeľ na sprísnenie zákona o zahraničných agentoch, ktorí "vykonávajú aktivity namierené proti" Rusku. Informovala o tom v sobotu britská spravodajská televízia Sky News.

Doterajšiu kontrolu nad tzv. zahraničnými agentmi v Rusku označil Medvedev za "pomerne formálnu".

image

Medvedev: Možný konflikt NATO s Ruskom nesie riziko, že sa zmení na plnohodnotnú jadrovú vojnu

Medvedev zastáva názor, že ak tzv. zahraniční agenti v takom zložitom období ako teraz vykonávajú aktivity namierené proti svojej krajine a dostávajú za to peniaze od jej nepriateľov, "reakcia by mala byť rýchla a tvrdá, najmä počas špeciálnej vojenskej operácie (ruských jednotiek na Ukrajine) a bezmedzných protiruských sankcií".

Vyslovil sa aj za presnejšiu klasifikáciu tzv. zahraničných agentov na legislatívnej úrovni i za sprísnenie trestnej zodpovednosti "ľudí pracujúcich v záujme cudzieho štátu".

Vo svojom vyhlásení zverejnenom v aplikácii Telegram Medvedev dodal, že dolnej komore parlamentu, Štátnej dume, už bol predložený návrh zákona, ktorý sprísnenie trestov umožní.

image

Za Putina už majú vyberať nástupcu. V Kremli s ním nikto nie je spokojný

Ako vysvetlila agentúra AFP, Rusko má zákon, ktorý skupiny osôb alebo jednotlivcov označuje za zahraničných agentov, ak zo zahraničia dostávajú finančné prostriedky na činnosť, ktorá je podľa ruského vedenia politická a protištátna.  

Na zoznamy zahraničných agentov boli v Rusku zaradené desiatky kritikov Kremľa vrátane novinárov, aktivistov za ľudské práva či umelcov. Mnohí z nich v obave z trestného stíhania odišli do exilu.

01 - Modified: 2022-05-26 08:17:54 - Feat.: 1 - Title: Krymský predstaviteľ tvrdí, že Azovské more je pre Ukrajinu navždy stratené 02 - Modified: 2022-05-25 10:14:46 - Feat.: 1 - Title: Za Putina už majú vyberať nástupcu. V Kremli s ním nikto nie je spokojný 03 - Modified: 2022-05-24 12:02:35 - Feat.: 1 - Title: V kremeľských kuloároch sa má diskutovať o Putinovom odchode, tvrdí Sky News 04 - Modified: 2022-05-12 11:06:35 - Feat.: 1 - Title: Medvedev: Možný konflikt NATO s Ruskom nesie riziko, že sa zmení na plnohodnotnú jadrovú vojnu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. júl 2022 03:09