StoryEditor

Ľudia v Buči sa po ruskej okupácii snažia vrátiť do života. Niektorí majú doma stále zbalené veci pre prípad úteku

31.05.2022, 14:04
Autor:
ČTKČTK
  • Veľa ľudí nepovažuje Buču za bezpečné miesto najmä pre deti. Stále nachádzajú v meste nevybuchnutú muníciu.
  • Podľa ukrajinských úradov nájdenie nevybuchnutých bômb potrvá šesť rokov.
  • V jednom z obytných blokov vyrástlo múzeum vecí nájdených v meste a v okolí po ruskej okupácii.

Predné okná nahradila doska vo farbách modro-žltej ukrajinskej vlajky a názov nad dverami z veľkej časti chýba. Hneď vedľa vchodu leží na zemi zbierka zničenej ruskej vojenskej techniky vrátane míny, plynová maska alebo zvyšky ruského vojenského proviantu.

"Toto je (z raketometu) Grad, toto tiež. Toto je pozostatok ručného protitankového granátometu. To je z rakety, hoci neviem aké, "opísal majiteľ malého kokteilového baru v ukrajinskom meste Buča Borys Tkačenko.

Podobne ako rad ďalších tunajších budov neunikol bojom medzi ruskými inváznymi jednotkami a ukrajinskou obranou. "Som však naozaj rád, že som nevidel zomierať ľudí," hovorí podnikateľ a dodáva, že niektorí jeho kamaráti videli a zmenilo ich to.

Vracajú sa domov

"Sú temnejší," rozpráva muž z mesta v Kyjevskej oblasti, odkiaľ po jeho oslobodení prišli informácie o masakroch civilistov ruskými vojakmi, masovom hrobe. Svet šokovali snímky mŕtvych ľudí ležiacich na uliciach. Moskva všetku zodpovednosť poprela.

"Je to odpad," prednesie nad zbierkou zničenej ruskej techniky Tkačenko. "Tak ako celá tá krajina, tá už vo svetovej komunite nebude existovať," utrúsi.

Pozostatky po ruských okupačných jednotkách sú podľa neho v jeho podniku dočasne, s developerom oproti obytného bloku sa rozhodli vytvoriť z vecí nájdených v okolí malé múzeum, podobné súčasnej výstave zničených ruských strojov v centre Kyjeva.

image

Masaker v Buči: Zverejnili zábery, ktoré predchádzali vražde ôsmich mužov

Svoj "Mr. B Cocktail Bar" otvoril dva mesiace pred tým, ako na Ukrajinu vtrhli ruské vojská. "Bol to kokteilový bar, ale teraz je to skôr kaviareň. Keď to začalo, nemohli sme predávať alkohol. Teraz ani nemám poriadne poháre na kokteily a alkohol je čím ďalej drahší, neviem, či zaň ľudia chcú míňať, potrebujú skôr jedlo, "vysvetľuje.

Niektorí obyvatelia sa podľa neho do Buči vracajú, aby svoje zničené domovy upratali a zapečatili, potom odchádzajú. "Majú napríklad rozbité okná. Idú to opraviť, ale nikto nechce míňať peniaze, pretože nikto nevie, čo môžeme čakať," dodáva muž, ktorému sa podarilo tri dni po začiatku ruskej invázie vyviezť do bezpečia manželku a malú dcéru. Sám sa podľa svojich slov vrátil domov 4. apríla, krátko po odchode Rusov z mesta.

Na videu zaznamenal, ako vtedy vyzeral poničený bar a tiež jeho byt, z ktorých sa podľa neho stratilo niekoľko vecí. "Ukradli umývadlo," ukazuje na prázdne miesto na toalete v bare, zatiaľ čo jeho podnik je úplne uprataný a funguje. Namiesto umývadla sú na toalete vlhčené obrúsky a dezinfekcie. "Ale nechcem sa sťažovať, kamaráti prišli o domy," dodáva a zveruje sa, že najväčší problém pre neho je, že mu chýba rodina.

"Moje dievčatá sú vo Švajčiarsku. So ženou po internete hovoríme dvakrát denne. Dcéra má rok a osem mesiacov, rýchlo rastie, prichádzam o jedno z najdôležitejších období jej života, "povzdychne si.

Vzhľadom na súčasné ukrajinské nariadenia za nimi ako dospelý muž nemôže odísť do zahraničia ani na návštevu. "Chcem normálny život, a k nemu potrebujem svoju rodinu, ale neviem ich priviezť späť, lebo keď idem spať, neviem, čo príde ráno. Stále mám zbalenú batožinu," dodáva.

image

Ruská armáda pácha ohavné činy. Do klavíra 10-ročného dievčatka v Buči nachystali granát

Batoh s nevyhnutnými vecami ako sú doklady či oblečenie má doma pripravený tiež novinárka Natalija Emelinová, ktorej sa rovnako podarilo z Buče aj s 20-ročným synom evakuovať, hoci o takmer desať dní neskôr.

"V porovnaní s mestami Irpiň alebo Boroďanka je tu menšie poškodenie (budov), ale odohrávali sa tu zverstvá. Keď oslobodili Buču a objavili sa prvé správy, došlo mi, čo všetko sa (nám) mohlo stať," hovorí 42-ročná žena a dodáva, že všetci jej blízki sú v poriadku a jej byt je poškodený čiastočne.

Ani ona doteraz nepovažuje Buču za bezpečné miesto, aj keď sa do nej túžila po evakuácii vrátiť. "Myslím, že Buča teraz nie je pre malé deti. V tráve môže byť čokoľvek, kúsok od svojho domu som raz našla granáty. Dospelí môžu kontrolovať, kadiaľ chodia, ale čo robiť s malými deťmi, ktoré človek neudrží? "zamýšľa sa. Úrady podľa nej oblasť od nevybuchnutej munície čistia, ale zároveň upozorňujú, že tento proces zaberie až šesť rokov.

Dlhá obnova

Problém je podľa nej rovnako s logistikou. Pre súčasný všeobecný nedostatok paliva na Ukrajine je pre mnohých ľudí ťažké dostať sa do mesta po ceste. V meste sa postupne otvárajú prvé obchody, výrazne tam podľa nej zdraželo. Pre potraviny preto jazdí radšej do Kyjeva.

"Napríklad jahody tu stoja 180 hrivien (5,7 eura), v Kyjeve 130 (4,1 eura). Mimochodom, keď zistili, že som z Buče, predali mi ich za 80 (2,5 eura), "tvrdí.

Bežní ľudia podľa nej nie sú pripravení počúvať, čo sa stalo v Buči, Irpini a Boroďianke. "Čo som sa vrátila, mám pocit, že si ľudia jeden druhého preverujú. Bola si v okupácii? Ak áno, dá sa s tebou hovoriť, porozumieš, "uvádza a dodáva, že mnoho ľudí sa napriek všetkému snaží zase žiť.

Jedným z miest, do ktorých sa v Buči pomaly vracia život, je kaviareň "Kafé Džem". Jej riaditeľ Sergo Markarjan tvrdí, že podnik sa po odchode Rusov otvoril v Buči v polovici apríla ako prvá kaviareň, kde sa varí. Ponúka posedenie na terase, na ktorej sú viditeľné stopy vojny. Niektoré okenné tabuľky majú diery po projektiloch a poškodené sú aj drevené trámy.

image

Ukrajinci a Francúzi identifikovali vďaka DNA prvé nerozpoznané obete z Buče

Kaviareň je uprataná a víta hostí. "V prvých dňoch (po odchode ruských vojsk) to bolo zložité. Veľký problém bol s dodávateľmi, komplikovane sa sem dostávali. Niektoré firmy nefungujú, alebo len pracujú na svojej obnove, "opisuje Markarjan.

Teraz je podľa neho situácia o niečo lepšia. "Pred inváziou tu bolo 12 reštaurácií a 30 kaviarní. Teraz sú otvorené tri kaviarne a dve reštaurácie. Nedávno začal fungovať druhý obchod. Všetko sa otvorí, až keď sa skončí vojna," myslí sa a upozorňuje, že ďalším problémom v Buči je teraz rovnako nedostatok práce, keďže funguje málo firiem a niektoré sklady či podniky zhoreli. "Predtým sme skôr mali problém zohnať pracovníkov," dodáva.

"Je to zložité, ale my to vydržíme. Natruc našim hrozným susedom, ktorí pre nás toto prichystali, "dodáva a ruských okupačných vojakov zároveň viní okrem iného z toho, že v kaviarni vypili všetok alkohol. Atmosféra v meste je podľa neho v súčasnosti zmiešaná.

"Sú tu ľudia v depresii. Stretnete človeka, máte radosť, že žije. Potom sa s ním začnete rozprávať a zistíte, že napríklad prišiel o dom a umrel mu otec, "opisuje.

01 - Modified: 2022-05-30 11:07:57 - Feat.: 1 - Title: Putin nás do vojny uvrhol ako psov. Ruská armáda je nanič, hovoria zajatci 02 - Modified: 2022-05-26 13:37:05 - Feat.: 1 - Title: Kličko: Rusko sa stále nevzdalo plánov na ovládnutie Kyjeva 03 - Modified: 2022-05-25 14:00:00 - Feat.: 0 - Title: Obetiam vyrezávali do tela svastiky. Kto sú obávaní ruskí neonacisti bojujúci na Ukrajine? 04 - Modified: 2022-05-24 10:22:19 - Feat.: 1 - Title: Sýrski experti na barelové bomby sú v Rusku, majú pomôcť s útokmi na Ukrajine 05 - Modified: 2022-05-15 23:33:39 - Feat.: 1 - Title: Prekliate miesta. Bojovalo sa v nich počas druhej svetovej vojny, pod paľbou sú aj teraz
01 - Modified: 2024-02-27 16:33:38 - Feat.: - Title: Kyjev hlási zničenie dvoch bombardérov, Rusko prvého amerického tanku Abrams v bojoch o Avdijivku 02 - Modified: 2024-02-27 16:38:46 - Feat.: - Title: Odmínovanie či výroba zbraní. Vojaci Západu na Ukrajine nemusia byť zapojení do útokov, tvrdí Francúzsko 03 - Modified: 2024-02-27 14:48:11 - Feat.: - Title: Fico ohlásil, že na východe Slovenska bude v apríli spoločné rokovanie našej a ukrajinskej vlády 04 - Modified: 2024-02-27 14:15:27 - Feat.: - Title: Zelenskyj priletel do Saudskej Arábie, bude rokovať aj o návrate Ukrajincov zajatých Rusmi 05 - Modified: 2024-02-27 14:04:21 - Feat.: - Title: V apríli zasadne slovenská a ukrajinská vláda, spoločné rokovanie bude na východe
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. február 2024 18:05