Americký dobrovoľník Darrell Loveless preváža mŕtve telá z chladiarenských vozidiel do márnice v meste Buča v Kyjevskej oblasti. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Masaker v Buči: Zverejnili zábery, ktoré predchádzali vražde ôsmich mužov

20.05.2022, 13:01
Autor:
ČTKČTK

Videá z bezpečnostných kamier a tiež natočené svedkom v jednom zo susedných domov sú doteraz najjasnejším dôkazom toho, že títo muži boli pred zastrelením v ruskom zajatí.

Na dvoch videách je vidno ruských výsadkárov, ako vedú s namierenými zbraňami niekoľko mužov ulicou mesta Buča na predmestí Kyjeva. Niektorí z týchto ukrajinských zajatcov sú prikrčení, držia sa za opasky tých, ktorí idú pred nimi. Iní majú ruky nad hlavou. Podľa svedectva miestnych a záberov získaných denníkom The New York Times ruskí vojaci týchto najmenej osem mužov 4. marca zastrelili, čím sa zrejme dopustili vojnových zločinov.

Videá z bezpečnostných kamier a tiež natočené svedkom v jednom zo susedných domov sú doteraz najjasnejším dôkazom toho, že týchto osem mužov bolo pred zastrelením v ruskom zajatí.

"Rukojemníci tam ležia, oproti plotu," hovorí autor videa, na ktorom vojaci donútili zajatcov zaľahnúť na zem, vrátane jedného muža v dobre rozoznateľnej žiarivo modrej mikine.

Video v tejto chvíli skončí. Ale osem svedkov popísalo NYT, čo sa stalo ďalej. Vojaci vzali týchto mužov za neďalekú kancelársku budovu, ktorú Rusi ovládli a urobili z nej svoju dočasnú základňu. Ozvali sa výstrely. Zajatci sa už nevrátili.

Nové dôkazy

Video vytvorené z dronu o deň neskôr, teda 5. marca, je prvým obrazovým dôkazom, ktorý potvrdzuje oznámenie svedkov. Sú na ňom vidieť mŕtvi ležiaci na zemi bokom od kancelárskej budovy, pri ktorých stoja na stráži dvaja ruskí vojaci. Medzi telami je vidieť záblesk žiarivo modrej mikiny jedného zo zajatcov.

image

Ruská armáda pácha ohavné činy. Do klavíra 10-ročného dievčatka v Buči nachystali granát

Fotografie tiel zastrelených mužov ležiacich na dvore, z ktorých niektorí mali zviazané ruky, boli jednými z obrázkov, ktoré vzbudili po stiahnutí ruských vojsk z Buče zo začiatku apríla medzinárodnú pozornosť. Ruskí lídri opakovane popierali, že by sa ich vojaci dopustili neprávostí v Buči, a fotografie, ktoré z mesta prichádzali, vyhlasovali za provokácie a podvrhy.

Niekoľkotýždňové vyšetrovanie NYT však prináša nové dôkazy - vrátane troch videí - že ruskí výsadkári zhromaždili a cielene zastrelili mužov vyfotených na onom dvore, čo priamo poukazuje na to, že spáchali vojnové zločiny. Ruské ministerstvá zahraničia a obrany nechceli zistenia NYT komentovať.

Reportéri NYT strávili v Buči týždne a pýtali sa preživších, svedkov, koronerov, policajtov a príslušníkov armády. Reportéri dali dohromady doposiaľ nezverejnené zábery z incidentu - jedny z mála dôkazov, podľa ktorých je možné vystopovať posledné pohyby obetí.

image

Prekliate miesta. Bojovalo sa v nich počas druhej svetovej vojny, pod paľbou sú aj teraz

NYT tiež všetkých zastrelených mužov identifikovali. Boli to manželia, otcovia, pracovníci samoobsluhy či miestne továrne, ktorí pred vojnou žili ako normálni občania. Ale po obmedzení možnosti odísť zo zeme po začiatku vojny a s odhodlaním chrániť svoje okolie sa väčšina týchto mužov pripojila k rôznym obranným silám len pár dní pred tým, ako ich Rusi zabili. Takmer všetci žili v dochádzkové vzdialenosti od dvora, na ktorom potom boli nájdené ich ležiace telá.

Stíhať môžu nielen vojakov, ale aj veliteľov

Zastrelenie zajatých mužov v Buči je "druhom incidentu, ktorý by sa mohol stať silnou kauzou pri stíhaní za vojnové zločiny", povedal bývalý splnomocnenec Spojených štátov pre vojnové zločiny Stephen Rapp. Rusi zajatcov odzbrojili a zadržali, z hľadiska vojnového práva sa tak už nezúčastnili bojov.

Okrem vojakov, ktorí muža zastrelili, by mohli byť stíhaní aj ich velitelia, pokiaľ by sa preukázalo, že o incidente vedeli a nezabránili mu, alebo za neho vojakov následne nepotrestali, dodal Rapp.

Zastrelení muži sa prestali ozývať svojim blízkym 4. marca, a ich bratia, manželky, matky a priatelia ich preto začali hľadať. V uliciach Buče však hliadkovali ruské jednotky, takže sa príbuzní obrátili na internet a prosili o akékoľvek informácie na sociálnych sieťach.

image

Vojna Rusko – Ukrajina online: Moskva posilňuje ofenzívu smerom na Doneck. V Charkove si udržiava pozície

Telá mužov medzitým stále ležali na onom dvore. Keď potom Rusi asi o mesiac neskôr utiekli, získali si obrázky tiel zastrelených mužov pozornosť celého sveta i rodín, ktoré hľadali akékoľvek stopy na internete.

Jedna zo žien, ktorá hľadala svojho manžela, potom len upravila svoju správu na facebooku, v ktorej pred niekoľkými týždňami žiadala o informácie o svojom mužovi. "Nemusíte už hľadať. Našli sme ho," napísal denník The New York Times.

01 - Modified: 2022-05-19 10:26:43 - Feat.: 1 - Title: V Rusku útočia na náborové centrá molotovovými kokteilami, veľa vojakov odmieta ísť na Ukrajinu 02 - Modified: 2022-05-20 10:13:20 - Feat.: 1 - Title: Kyjev chce uznať Putina za vojnového zločinca. Pripravuje rezolúciu 03 - Modified: 2022-05-20 09:38:29 - Feat.: 1 - Title: Rusko trápi nedostatok vojakov. Moskva uvažuje o zrušení vekového obmedzenia pre prihlášku na vojnu 04 - Modified: 2022-05-20 07:50:28 - Feat.: 1 - Title: Vojna sa rozhodne v septembri. Rusi sa vrátia z chát a začnú sa pozerať do budúcnosti, tvrdí britský expert Galeotti
01 - Modified: 2023-08-24 10:31:04 - Feat.: - Title: Zverejnil video o zabíjaní civilistov v Buči, ruský opozičník a bývalý šampión v pokri dostal osem rokov väzenia 02 - Modified: 2023-05-31 19:31:27 - Feat.: - Title: Ukrajina obvinila podozrivého z vojnových zločinov v meste Buča, mal zabiť matku s deťmi a jej suseda 03 - Modified: 2023-03-31 19:51:24 - Feat.: - Title: Heger na samite o Buči: Slovensko sem medzi prvými vyslalo forenzných špecialistov 04 - Modified: 2023-03-31 10:20:28 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Po Buči sa svet zmenil, otvorili sa mu oči. Pred rokom o tomto meste nikto nevedel 05 - Modified: 2023-03-03 12:57:00 - Feat.: - Title: Slováci si pripomenuli prvé výročie masakra v Buči
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2023 12:34