Posledné správy z Austrálie opatrne zmierňujú obavy ohľadom celosvetového nedostatku pšenice. Krajina totiž už tretí rok po sebe vypestuje jej rekordné množstvo.
Prispieva tomu aj pomerne priaznivé počasie, ktoré austrálskych farmárov spolu s vysokými cenami tejto komodity na trhoch motivuje k častejšiemu pestovaniu.
Vlani najväčším svetovým vývozcom
Austrálski poľnohospodári v tomto roku vysadili najvyššie množstvo pšenice v histórii. Už vlani, keď bola Austrália najväčším svetovým vývozcom tejto obilniny, sa tam pestovala pšenica asi na 14 miliónoch hektárov a tento rok to má byť dokonca ešte o 0,45 milióna hektárov viac, uvádza agentúra Reuters.
Ukrajinské a ruské dodávky obilnín do celého sveta sa totiž pre vojnový konflikt skomplikovali a podľa niektorých odborníkov sú ohrozením aj pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Vývoz ukrajinského obilia v posledných mesiacoch klesol o niekoľko desiatok percent.
Z päť miliónov na 500-tisíc ton obilia z Ukrajiny
Ešte v minulom roku sa z Ukrajiny mesačne vyvážalo okolo päť miliónov ton pšenice. Po začiatku vojny však tento export klesol na 500-tisíc ton. Obrovský pokles vývozu tejto suroviny z východu Európy viedol aj k značnému nárastu cien a pšenica do pár týždňov zdražela o niekoľko desiatok percent.
Vyhliadky do ďalších mesiacov navyše skomplikovala India, ktorá sa rozhodla vývoz pšenice do sveta úplne zastaviť. Správy z Austrálie ale sú pre trhy povzbudzujúce.
Hoci sa ešte austrálska úroda môže v ďalších mesiacoch napríklad pre prípadný negatívny vplyv počasia skomplikovať, tak podľa odborníkov sa globálne trhy môžu tešiť až na 35 miliónov ton pšenice. Priemerná austrálska produkcia pšenice za posledných desať rokov sa pritom pohybuje len okolo 24,8 milióna ton.
„Myslím, že Austrália má tento rok dobrú šancu tento rok tretíkrát za sebou vyprodukovať viac ako tridsať miliónov ton pšenice. Počasie im naozaj vychádza a do kariet austrálskych farmárov hrajú aj vysoké ceny,“ uviedol pre Reuters agroekonóm Phin Ziebell z bankovej inštitúcie National Australia Bank s tým, že na trh sa táto austrálska pšenica dostane počas novembra.
Napriek tomu sa však čaká, že celosvetová produkcia pšenice v tomto roku poklesne, a to medziročne asi o päť miliónov ton, ako ukazujú odhady amerického ministerstva poľnohospodárstva.
Pšenicu z Austrálie podľa odborníkov vykúpia hlavne ázijskí kupci, ktorí sú od nej veľmi závislí. Medzi kľúčových nákupcov sa však bude radiť aj Japonsko, Indonézia alebo Južná Kórea.
Autor článku: jla