Šéf NATO Jens Stoltenberg. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Stoltenberg vyzval Grécko a Turecko na diplomatické riešenie sporu

14.06.2022, 17:27
Autor:
TASRTASR

Výzva generálneho tajomníka NATO prišla dva týždne po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že odmieta ďalej rokovať s predstaviteľmi Grécka.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v utorok vyzval Grécko a Turecko, aby vyriešili diplomaticky svoj spor ohľadne ostrovov a vzdušného priestoru v Egejskom mori.

"Vyzývame Grécko a Turecko, aby vyriešili svoje spory v Egejskom mori v duchu dôvery a spojeneckej solidarity," uviedol Stoltenberg. Podľa jeho slov si to vyžaduje "umiernenosť a zdržanie sa akýchkoľvek krokov či vyhlásení, ktoré by mohli viesť k eskalácii situácie".

Výzva generálneho tajomníka NATO prišla dva týždne po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že odmieta ďalej rokovať s predstaviteľmi Grécka.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v reakcii na toto vyhlásenie uviedol, že sa nebude púšťať do vymieňania si osobných urážok s Erdoganom. Podľa jeho slov Turecko ohrozuje jeho krajinu a "premárnilo možnosť" na zlepšenie vzťahov.

Turecko v prebiehajúcom spore obviňuje Grécko z toho, že rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne.

Atény na margo týchto obvinení uviedli, že vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori preto, lebo Turecko má na svojom pobreží rozmiestnených vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode.

Grécko tiež tvrdí, že turecké bojové lietadlá viackrát preleteli nad gréckymi ostrovmi, čo predstavuje "otvorený akt agresie narúšajúci grécku suverenitu a územné práva".

Tieto dve krajiny sa už niekoľko rokov sporia o námorné hranice a možné ložiská ropy v mori.

 

01 - Modified: 2024-02-29 21:44:33 - Feat.: - Title: USA žiada prešetrenie úmrtí pri distribúcii pomoci v Gaze, Turecko hovorí o zločine. Strieľali vojaci Izraela 02 - Modified: 2024-02-29 18:21:46 - Feat.: - Title: Frontex posilní počet pracovníkov na vonkajšej hranici Bulharska s Tureckom 03 - Modified: 2024-02-29 15:00:00 - Feat.: - Title: Rusko pripomenulo Macronovi Napoleona, vstup Švédska do NATO považuje za hysterický 04 - Modified: 2024-02-29 11:18:02 - Feat.: - Title: Turecko je zodpovedné za vážne porušovanie práv obyvateľov v severnej Sýrii, tvrdí Human Rights Watch 05 - Modified: 2024-02-28 21:16:50 - Feat.: - Title: Ruský minister zahraničných vecí sa zúčastní na diplomatickom fóre v Turecku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. marec 2024 06:23