Ľudia sa zúčastňujú masovej demonštrácie na podporu členstva krajiny v Európskej únii v Tbilisi. FOTO: Reuters
StoryEditor

Gruzínsko chce stále vstúpiť do NATO, podľa premiéra však musí vyriešiť územné spory

21.06.2022, 10:34
Autor:
ČTKČTK

Gruzínsko dlhodobo dúfa, že vstúpi do NATO, a to aj napriek odporu Moskvy, ktorá tieto snahy považuje za útok na svoju tradičnú sféru vplyvu.

Gruzínsko sa stále usiluje o členstvo v NATO, najprv však musí vyriešiť svoje územné spory s Ruskom. Na ekonomickom fóre v Katare to povedal gruzínsky premiér Irakli Garibašvili, informuje agentúra Reuters.

Gruzínsko dlhodobo dúfa, že vstúpi do NATO, a to aj napriek odporu Moskvy, ktorá tieto snahy považuje za útok na svoju tradičnú sféru vplyvu.

image

Ukrajina si na prijatie do EÚ počká. Rýchlu integráciu odmieta mnoho štátov, v hre je iná forma spolupráce

V auguste 2008 sa Rusko a Gruzínsko stretli v päťdňovej bleskovej vojne, po ktorej Moskva uznala nezávislosť dvoch gruzínskych provincií ovládnutých separatistami, Abcházsko a Južné Osetsko, kde udržuje silnú vojenskú prítomnosť.

Záujem majú Gruzínci aj o vstup do Európskej únie, Európska komisia sa však minulý týždeň rozhodla zakaukazskú krajinu na rozdiel od Ukrajiny a Moldavska zatiaľ neodporučiť na kandidátsku krajinu.

Za pripojenie Gruzínska k európskemu bloku v pondelok v Tbilisi demonštrovali desiatky tisíc ľudí.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. január 2026 12:02