Na Ukrajine vo štvrtok začal prvý súdny proces s ruským vojakom obvineným zo znásilnenia Ukrajinky počas ruskej invázie.
Podozrivý Michail Romanov nie je v ukrajinskom zajatí, a tak bude súdený v neprítomnosti. Romanov mal v marci znásilniť ženu pred jej synom a zavraždiť jej manžela. Podobných súdov zrejme budú nasledovať desiatky.
Zabili jej muža, vrátili sa ju znásilniť
Romanov je obžalovaný z toho, že 9. marca v dedine Bohdanivka pri Kyjeve opakovane znásilnil tridsaťtriročnú ženu potom, čo spolu s ďalším ruským vojakom zastrelil jej manžela Oleksija. Potom obaja vojaci najprv odišli, ale následne sa dvakrát vrátili, aby ženu znásilnili, uvádza súdny spis.
Totožnosť druhého vojaka sa nepodarilo zistiť. Ruské ministerstvo obrany zatiaľ neodpovedalo na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie, obžalovaného vojaka sa nepodarilo zastihnúť. Moskva opakovane poprela, že by sa ruskí vojaci na Ukrajine dopúšťali vojnových zločinov, napriek početným dôkazom.
Súd v neprítomnosti
Nie je jasné, ako bude 32-ročný Romanov na súde právne zastúpený. "Obeť požiadala, aby sa proces konal za zatvorenými dverami, pretože sa chce vyhnúť zverejneniu detailov o sebe a svojej rodine," povedala prokurátorka Oksana Kaljusová po štvrtkovom predbežnom vypočutí na kyjevskom súde.
Portál Meduza, ktorý popísal zverstvá v Bohdanivke, uviedol, že Romanov pochádza z mesta Plast pri Čeľabinsku na Urale. S manželkou a dieťaťom žil v Čebarkule, kde sú posádkou jednotky 90. tankovej divízie.
V jednom z jej plukov slúži na základe kontraktu s armádou. Divízia bola stiahnutá od Kyjeva a znovu nasadená do bojov na Donbase na východe Ukrajiny. Presnejšie informácie o Romanovovi sa novinárom v otvorených zdrojoch nepodarilo vypátrať.
Veria v jeho zadržanie za hranicami
Ukrajinské úrady sa podľa Kaljusovej domnievajú, že sa Romanov nachádza v Rusku. A zatiaľ čo tam byť zatknutý nemôže, mohol by byť zadržaný v inej krajine a odovzdaný Ukrajine, ak teda bude uznaný vinným, uviedla štátna zástupkyňa.
Prokurátor pracujúci na prípadoch sexuálneho násilia povedal Reuters, že vyšetroval viac než 50 takýchto prípadov, ale že skutočný počet násilností spáchaných ruskými vojakmi po vpáde na Ukrajinu z 24. februára bude pravdepodobne oveľa vyšší.
Veľa obetí sa podľa úradov, aktivistov a lekárov bojí či sa nechce obrátiť na políciu a prokuratúru. Obávajú sa prípadnej ruskej pomsty či toho, že reakcií svojho okolia.
Ukrajina tvrdí, že vyšetruje tisíce možných vojnových zločinov spáchaných za 120 dní vojny. Generálna prokurátorka Iryna Venediktovová uviedla, že mnohí z podozrivých sú v Rusku, ale niektorí upadli do ukrajinského zajatia.