StoryEditor

Britskú vládu opustili ďalší dvaja členovia. Johnson naďalej odstúpiť odmieta

06.07.2022, 11:14
Autor:
TASRTASR

Britské médiá v tejto súvislosti špekulujú, kto by Johnsona prípadne mohol nahradiť. Sky News považuje za prípadných hlavných favoritov exministra financií Rishiho Sunaka, poslankyňu Penny Mordauntovú, ministra obrany Bena Wallacea a šéfku diplomacie Lizz Trussovú.

Britskú konzervatívnu vládu opustili v stredu ďalší dvaja členovia po tom, ako v stredu podali demisiu ministri financií a zdravotníctva. Podľa pozorovateľov to zvyšuje politický tlak na premiéra Borisa Johnsona, ktorý však množiace sa výzvy na svoje odstúpenie odmieta.

Podľa spravodajskej stanice Sky News ohlásili v stredu svoj odchod z funkcie štátny tajomník ministerstva školstva Will Quince a námestníčka ministra dopravy Laura Trottová, ktorí obaja zároveň pôsobia ako poslanci parlamentu.

Ani jeden z nich v súvislosti s dôvodmi svojej rezignácie priamo nespomenul premiéra Johnsona, ktorého pozíciu v poslednom období oslabila séria škandálov.

Quince však ako dôvod svojho odchodu uviedol aféru okolo konzervatívneho politika Christophera Pinchera obvineného z obťažovania. Trottová vo svojom vyjadrení napísala len to, že pre udalosti z posledných mesiacov stratila vieru vo vládnu politiku, avšak zdôraznila, že bude naďalej pôsobiť v parlamente ako poslankyňa Konzervatívnej strany.

Na odstúpenie premiéra Johnsona vyzvalo už viacero poslancov jeho vlastnej Konzervatívnej strany a jej blízkych médií, on je však podľa všetkého odhodlaný bojovať o svoje zotrvanie vo funkcii.

Podľa pozorovateľov sa Johnsonovi kritici z radov konzervatívcov zrejme pokúsia zmeniť súvisiace vnútrostranícke pravidlá, aby mohli uskutočniť ďalšie hlasovanie o vyslovení nedôvery a dosiahli tak jeho odchod z premiérskeho postu, píše agentúra DPA.

image

Polícia ukončila vyšetrovanie "partygatu", ktorý Borisa Johnsona skoro obral o premiérsky post

K zmene pravidiel by mohlo podľa Sky News dôjsť ešte v priebehu stredy; či sa tak skutočne stane, nie je jasné. Johnson totiž už v júni prežil hlasovanie o nedôvere a podľa platných pravidiel Konzervatívnej strany by sa ďalší takýto pokus mohol konať až o 12 mesiacov.

Britské médiá v tejto súvislosti špekulujú, kto by Johnsona prípadne mohol nahradiť. Sky News považuje za hlavných favoritov odstúpivšieho ministra financií Rishiho Sunaka, poslankyňu Penny Mordauntovú, ministra obrany Bena Wallacea a šéfku diplomacie Lizz Trussovú.

V utorok odišli zo svojich funkcií ministri financií a zdravotníctva Rishi Sunak a Savid Javid, ktorí svoje rozhodnutia zdôvodnili nespokojnosťou so súčasným fungovaním kabinetu. Premiér ešte v ten istý deň vymenoval nových ministrov Nadhima Zahawiho a Steva Barclaya, ktoré sú považovaní za politikov lojálnych voči Johnsonovi.

V priebehu utorka sa svojich funkcií vzdali aj viacerí ďalší nižšie postavení konzervatívni členovia kabinetu a štátni činitelia, podľa Sky News ich bolo až sedem.

image

Dvaja britskí ministri rezignovali, nechcú pokračovať vo vláde s Johnsonom

Britský premiér čelí rozsiahlej kritike za účasť na večierkoch v rokoch 2020 a 2021, ktoré sa konali v čase koronavírusovej pandémie a lockdownov. Tlak na vládu zvyšujú aj rastúce ceny energií a potravín.

Posledným zo série škandálov je aféra okolo Christophera Pinchera, ktorý v súkromnom klube pre členov Konzervatívnej strany v Londýne v opitosti obchytkával dvoch mužov. Boris Johnson ho len pred niekoľkými mesiacmi vymenoval za zástupcu šéfa poslaneckého klubu konzervatívcov v parlamente.

01 - Modified: 2022-07-05 17:57:04 - Feat.: 1 - Title: Dvaja britskí ministri rezignovali, nechcú pokračovať vo vláde s Johnsonom 02 - Modified: 2022-07-03 14:10:56 - Feat.: 1 - Title: Neexistuje žiadny dôvod na porušenie dohody o brexite, tvrdia Nemecko a Írsko 03 - Modified: 2022-07-02 14:21:05 - Feat.: 1 - Title: Británia odsúdila ruské zneužívanie vojnových zajatcov pre politický účely 04 - Modified: 2022-06-30 06:57:13 - Feat.: 1 - Title: Británia prisľúbila Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote miliardy libier 05 - Modified: 2022-06-19 09:27:45 - Feat.: 1 - Title: Británia: Frontová línia na Ukrajine sa príliš nezmenila. Morálka na Donbase kolíše na oboch stranách
01 - Modified: 2024-03-01 14:40:24 - Feat.: - Title: Britský plán na deportácie migrantov do Rwandy by mohol stáť vyše 600 miliónov libier 02 - Modified: 2024-03-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Rusko vojnu s NATO nechce, hovorí šéf britskej armády. "Rýchlo by prehralo" 03 - Modified: 2024-03-01 13:29:48 - Feat.: - Title: Scholz hovoril o obávaných strelách Taurus, vyzradil tajné informácie o Britoch na Ukrajine 04 - Modified: 2024-03-02 08:00:00 - Feat.: - Title: Američania v nemom úžase z Harryho Pottera. Ukázalo sa, že niektoré veci, ktoré považovali za magické, sú v Británii úplne bežné 05 - Modified: 2024-02-29 14:26:48 - Feat.: - Title: Britská kráľovná Kamila sa v Londýne stretla s Olenou Zelenskou
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. marec 2024 02:52