Spojené štáty vyzvali Rusko, aby vpustilo nezávislých pozorovateľov do takzvaných filtračných táborov na Ukrajine a prepustilo Ukrajincov, ktorých z krajiny deportovalo do Ruska. Vo vyhlásení to dnes podľa agentúry Reuters uviedol americký minister zahraničia Antony Blinken.
"Nezákonný presun a deportácia chránených osôb je závažným porušením štvrtého ženevského dohovoru o ochrane civilistov a je vojnovým zločinom," povedal Blinken.
V prejave vyzval Rusko na okamžité zastavenie deportácií. "Je stále viac dôkazov, že Rusko zadržiava alebo necháva zmiznúť tisícky ukrajinských civilistov, ktorí neprejdú takzvanou filtráciou," uviedol minister.
Júnová správa ukrajinskej agentúry Ukrinform hovorí o najmenej 20 filtračných táboroch, ktoré Rusko zriadilo na okupovaných územiach Ukrajiny.
Denník The New York Times vo svojej reportáži priniesol svedectvo odvlečených Ukrajincov, ktorí neskôr z Ruska ušli. Vo filtračných táboroch sú podľa svedkov Ukrajinci kontrolovaní a vypočúvaní, muži obzvlášť dôkladne kvôli možnému napojeniu na ozbrojené zložky Ukrajiny. V niektorých prípadoch ruské jednotky používajú násilie a ponižovanie, uvádzajú svedkovia.
Mnoho Ukrajincov bolo podľa svedectiev nútených nastúpiť do vlakov či iných dopravných prostriedkov a stráviť desiatky hodín na ceste do Ruska, kde na nich po vystúpení čakali kamery miestnej televízie, ktorá akciu prezentovala ako ruské humanitárne snahy.
Jedna zo svedkýň povedala NYT, že bola odvezená cez celé Rusko do Chabarovsku na hranici s Čínou, kde bola umiestnená na ubytovňu. Odísť sa jej podarilo po asi 20 dňoch, keď nazhromaždila dostatok peňazí na lístok na hranici s Estónskom, kde sa pridala k niekoľkým stovkám Ukrajincov, ktorí z Ruska denne odchádzajú.
Moskva popiera, že tieto informácie o praktikách ruských jednotiek sú pravdivé.