V Alabame v noci na piatok popravili väzňa, ktorého v 90. rokoch odsúdili na trest smrti za vraždu bývalej priateľky. Správa pochádza z agentúry AP.
Joe Nathan James Jr. dostal smrtiacu injekciu vo väznici v Atmore na juhu Alabamy, keďže v stredu americký najvyšší súd zamietol jeho odvolanie. Lekár ho vyhlásil za mŕtveho o 21:27 miestneho času (04:27 Stredoeurópskeho letného času).
Dnes 50-ročný James bol v roku 1994 usvedčený a odsúdený na smrť za zastrelenie Faith Hallovej (26) v meste Birmingham. Jej dcéry, ktoré mali vtedy tri a šesť rokov, sa snažili o zmenu na doživotie, ale guvernérka Alabamy Kay Iveyová v stredu oznámila, že popravu nezastaví.
Podľa obžaloby James krátko chodil s Hallovou. Keď ho potom odmietla, začal ju prenasledovať a obťažovať. Dňa 15. augusta 1994, keď bola na nákupoch, zobral priateľovu zbraň a tromi výstrelmi ju zabil.
V americkej súdnej praxi sa ukladá trest smrti iba za zločin vraždy s priťažujúcimi okolnosťami. Aj vtedy nie je trest smrti pravidlom a ich počet v USA klesá. Najčastejším spôsobom popravy je smrtiaca injekcia.
Trest smrti v USA nemá 16 štátov, ako prvý ho v roku 1846 zrušil Michigan. Dvadsať štátov – a federálna vláda – zákony s trestom smrti má, ale v právnom systéme sa neuplatňujú. Ďalších 15 štátov, zväčša južanských, popravy vykonáva.
Mimovládne organizácie ani OSN nepovažujú trest smrti za účinný odstrašujúci prostriedok. Organizácia Spojených národov upozorňuje, že absolútny trest je nezlučiteľný s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv, ktoré ho povoľuje len za najzávažnejšie zločiny. Na celom svete už trest smrti zrušilo alebo naň zaviedlo moratórium približne 170 krajín.