Objavilo sa čarodejníctvo v 17. storočí na Morave z ničoho nič?
Nie, má veľmi dlhú tradíciu. Tie najstaršie, osemdesiatročné čarodejnice vo Veľkých Losinách, hovorili, že boli čarodejnicami už šesťdesiat rokov. Čarodejníctvo sa tam objavovalo celkom iste už v 16. storočí a zaujímavé je, že to všetko boli Nemci a Nemky. Išlo jazykovo o nemecké územie, ktoré v tejto súvislosti patrí oveľa viac do ríšskeho než do českého kontextu. V ríši mali čarodejnice veľkú tradíciu už od 15. storočia a tá sa dostala cez Sliezsko až na Moravu, kde všetko vyvrcholilo procesmi v druhej polovici 17. storočia. Je to rovnaké, ako so sedliackymi rebéliami toho obdobia, čo je v daných regiónoch čisto nemecký fenomén. Od Broumovska až po Teplú v západných Čechách. Išlo často o bohatých sedliakov.
Čarodejnice však asi veľmi bohaté neboli, nie?
Veľakrát boli, väčšinou patrili medzi strednú sociálnu vrstvu svojich čias. Dokonca hovorili, že chudobného človeka medzi seba nevezmú. A bola to pravda, medzi usvedčenými čarodejníkmi bol aj hajtman panstva, richtár, učiteľ, zámockí úradníci, ďalej remeselníci, živnostníci aj obchodníci... To neboli žiadne chudobné babky korenárky z rozpadnutej chalúpky.
A nebola v upaľovaní bohatých skôr politika?
Nie, to bola skutočná podzemná sekta, ktorá vyznávala alternatívne hodnoty vrátane náboženských predstáv. Bolo to úplne inak, než sme si to všetci dodnes predstavovali. Nešlo len o nejakú závisť či ohováranie, ale o skutočné činy.
Prečo sa to nevie?
Pretože nikoho nezaujímalo, čo tie čarodejnice skutočne robili, kým došlo k procesom. Pritom to je do detailov zdokumentované. A tam skutočne nešlo o nejaké varenie čajov.
Čarodejnice u nás boli aj inde ako na losinskom panstve?
Áno, keď to vezmem z juhu, potom napríklad okolo zámku Plumlov, okolo Olomouca, Šumperka, Losin, Jeseníka, Zlatých Hôr a keď prekročíte hory, môžete pokračovať na sever na sliezsku Nisu. To je celé jedno čarodejnícke územie, kde prebiehali procesy od roku 1650 do roku 1695. Celý ten región mal veľmi silné čarodejnícke podhubie. Akurát sa o tom veľa nevie, pretože napríklad v Olomouci odmietli inkvizíciu s tým, že si to vybavia sami. Napísali cisárovi a ten odpovedal, že nie je potrebné, aby sa tam vyšetrovalo. Že je to ich vec.
Zostáva vám 86% na dočítanie.