Nákladná loď Polarnet priplávala do prístavného mesta Derince v Izmitskom zálive na severozápade Turecka v pondelok 8. augusta 2022. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Do svojho cieľa v Turecku doplávala prvá loď s nákladom obilnín z Ukrajiny

08.08.2022, 17:50
Autor:
TASRTASR

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na Twitteri napísal, že dodávka obilnín "vysiela do každej rodiny na Blízkom východe, v Afrike a Ázii odkaz nádeje: Ukrajina vás neopustí."

Nákladná loď, ktorá opustila Ukrajinu na základe dohody o odblokovaní dodávok obilia, doplávala v pondelok do Turecka. Stala sa tak prvým takýmto plavidlom, ktoré dorazilo do svojho konečného cieľa. S odvolaním sa na úrady v Kyjeve o tom informovali agentúry AP a AFP.

Loď Polarnet plávajúca pod vlajkou Turecka zakotvila v pondelok v tureckom prístave Derince v Izmitskom zálive po tom, čo minulý piatok vyplávala z ukrajinského prístavu Čornomorsk naložená 12 000 tonami kukurice.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na Twitteri napísal, že dodávka obilnín "vysiela do každej rodiny na Blízkom východe, v Afrike a Ázii odkaz nádeje: Ukrajina vás neopustí."

Dodal, že ak Rusko dodrží svoje záväzky, vytvorený "obilný koridor" bude aj naďalej prispievať ku globálnej potravinovej bezpečnosti.

Jeden problém v riešení, druhý vystáva

Agentúra AP pripomenula, že nákladná loď Polarnet dorazila do tureckého prístavu zhruba v čase, keď Rusko obvinilo Ukrajinu z ostreľovania najväčšej európskej jadrovej elektrárne v meste Záporožie, a to z oblasti mesta Marhanec ležiacom na opačnom brehu rieky Dneper.

image

Rusko hlási zníženie výkonu dvoch blokov Záporožskej jadrovej elektrárne

Kapitán tureckej lode Ahmet Yücel Alibeyler v rozhovore pre AP priznal, že jeho loď sa plavila nebezpečnými oblasťami. Uviedol však, že plavebné koridory boli vyčistené, odmínované. Povedal tiež, že kým sa konvoj lodí nachádzal v potenciálne nebezpečných vodách pri pobreží Ukrajiny, sprevádzalo ho navádzacie plavidlo z prístavu.

V rámci dohody o preprave obilia uzavretej Ukrajinou a Ruskom za sprostredkovania Turecka a OSN dostalo povolenie na plavbu 12 lodí – 10 opúšťajúcich Ukrajinu a dve plaviace sa do ukrajinských prístavov.

Vyvezených by malo byť približne 355 000 ton poľnohospodárskych produktov, z ktorých väčšinu má tvoriť kukurica, ale aj slnečnicový olej a sója. Tieto dodávky by mali pomôcť odvrátiť hroziacu globálnu potravinovú krízu.

Očakáva sa, že štyri lode, ktoré opustili Ukrajinu v nedeľu, zakotvia v pondelok večer neďaleko Istanbulu, uviedlo ministerstvo obrany. V utorok tieto plavidlá čaká kontrola.

Lode opúšťajúce Ukrajinu kontrolujú úradníci z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN, aby sa uistili, že vezú len obilie, hnojivo alebo potraviny, a nie iné komodity. Prichádzajúce plavidlá sa taktiež kontrolujú, aby sa zabezpečilo, že nevezú zbrane, dodala AFP.

Prelomový august

Vôbec prvou loďou, ktorá vyplávala v súlade so spomínanou dohodou, bolo plavidlo Razoni.

Z prístavu v Odese bola loď Razoni vypravená 1. augusta s nákladom 26 000 ton kukurice. Uplynulý víkend ju očakávali v libanonskom prístave Tripolis. Do tohto cieľa však nedorazila.

image

Jedna loď odíde a obratom príde ďalšia. Ruch v ukrajinských prístavoch zráža cenu dôležitej komodity

Ukrajinské veľvyslanectvo v Libanone na sociálnych sieťach vysvetlilo, že zásielka sa oneskorila po tom, ako pôvodný kupujúci odmietol dodávku s odvolaním sa na päťmesačné meškanie zásielky.

"Odosielateľ preto hľadá iného príjemcu. Ten môže byť v Libanone alebo v inej krajine," dodalo veľvyslanectvo vo vyhlásení na Twitteri.

Od podpísania dohody opustilo ukrajinské prístavy osem lodí, uviedol v pondelok Kyjev, ktorý dúfa, že do dvoch týždňov bude môcť denne vyplávať tri až päť lodí.

01 - Modified: 2022-08-09 09:35:33 - Feat.: 1 - Title: Jedna loď odíde a obratom príde ďalšia. Ruch v ukrajinských prístavoch zráža cenu dôležitej komodity 02 - Modified: 2022-08-08 11:03:58 - Feat.: 1 - Title: Turecký výrobca dronov Bayraktar plánuje produkovať svoje stroje aj na Ukrajine 03 - Modified: 2022-08-07 09:48:29 - Feat.: 1 - Title: Ďalšie štyri lode odvážajú z ukrajinských prístavov takmer 170-tisíc ton obilia 04 - Modified: 2022-08-06 20:19:17 - Feat.: 1 - Title: Prvýkrát od začiatku vojny priplávala do ukrajinského prístavu cudzia loď. Bude naložená obilím
01 - Modified: 2023-02-02 18:21:24 - Feat.: - Title: Francúzsko bude cvičiť ukrajinských vojakov v Poľsku, pošle tam 150 inštruktorov 02 - Modified: 2023-02-02 18:19:06 - Feat.: - Title: Eurokomisia: Budeme pokračovať v sankciách proti Rusku. Ukrajina si môže byť istá, že jej pomôžeme s obnovou 03 - Modified: 2023-02-02 17:40:39 - Feat.: - Title: Zaslanie britských bitevníkov Ukrajine by bolo nepraktické kvôli výcviku, tvrdí Londýn 04 - Modified: 2023-02-02 16:32:38 - Feat.: - Title: Nórska polícia zakázala plánovaný protiislamský protest v Osle 05 - Modified: 2023-02-02 16:17:20 - Feat.: - Title: Erdogan ich nerozdelil. Fínsko a Švédsko potvrdili, že sú odhodlané vstúpiť do NATO spolu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 19:42