Šéf Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu Rafael Grossi pred návštevou Záporožskej atómovej elektrárne. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Misia inšpektorov z OSN dosiaľ nemohla súkromne hovoriť s ukrajinským personálom elektrárne

02.09.2022, 11:49
Autor:
TASRTASR

Ruské sily inšpektorov MAAE viedli elektrárňou a ukazovali im aj "plány závodu s ostreľovanými cieľmi", pričom sa ich snažili presvedčiť, že elektráreň ostreľuje ukrajinská armáda.

Tím inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorý vo štvrtok dorazil do Ruskom kontrolovanej Záporožskej jadrovej elektrárne na juhovýchode Ukrajiny, neustále sprevádzajú ruskí vojaci a predstavitelia, a preto sa im doposiaľ nepodarilo viesť súkromné rozhovory s ukrajinským personálom elektrárne.

Informovala o tom v piatok spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na ukrajinskú verejnoprávnu vysielaciu spoločnosť Suspiľne, ktorá citovala nemenovaného zamestnanca.

Zamestnanci nemajú voľné ruky

Uvedený zdroj priblížil, že ruské sily inšpektorov MAAE viedli elektrárňou a ukazovali im aj "plány závodu s ostreľovanými cieľmi", pričom sa ich snažili presvedčiť, že elektráreň ostreľuje ukrajinská armáda.

image

Fyzická integrita Záporožskej jadrovej elektrárne bola niekoľkokrát narušená, povedal šéf misie OSN Grossi

Ukrajina už dávnejšie tvrdí, že ukrajinskí zamestnanci elektrárne sú držaní na dostrel ruských vojakov, ktorí túto najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od prvých týždňov invázie.

Ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom, ktorá je prevádzkovateľom elektrárne, v piatok podľa agentúry Reuters uviedla, že Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu bude v dôsledku ruského zasahovania "ťažké" vypracovať nestranné hodnotenie situácie v záporožskej elektrárni.

image

Ukrajinské jednotky uskutočnili výsadok pri Enerhodare, útočí na nich ruské letectvo, tvrdia ruské agentúry

Enerhoatom na sociálnej platforme Telegram dodal, že členom misie MAAE nebolo umožnené vstúpiť do krízového centra elektrárne, kde sú podľa Kyjeva umiestnení ruskí vojaci.

Ukrajina sa bráni

"Ruskí okupanti klamú, prekrúcajú fakty a dôkazy, ktoré svedčia o ich ostreľovaní elektrárne, ako aj o dôsledkoch poškodenia infraštruktúry (zariadenia)," píše sa vo vyhlásení Enerhoatomu.

image

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu chce stálu prítomnosť inšpektorov v Záporožskej elektrárni

Enerhoatom – rovnako ako predtým ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj – uviedol, že Rusko zablokovalo vstup novinárom sprevádzajúcim tím inšpektorov z MAAE a namiesto nich misiu sprevádzajú "ruskí propagandisti". Spoločnosť dodala, že Rusi údajne úmyselne zablokovali mobilné spojenia a internet v Enerhodare, aby zabránili šíreniu fotografií a videí z elektrárne.

 Záporožská jadrová elektráreň sa nachádza v tesnej blízkosti mesta Enerhodar na ľavej strane rieky Dneper, len desať kilometrov od ukrajinských pozícií na druhej strany rieky. Počas uplynulého mesiaca sa závod opakovane stal terčom ostreľovania, z ktorého sa Kyjev a Moskva navzájom obviňujú.

01 - Modified: 2022-09-01 18:14:22 - Feat.: 1 - Title: Fyzická integrita Záporožskej jadrovej elektrárne bola niekoľkokrát narušená, povedal šéf misie OSN Grossi 02 - Modified: 2022-09-01 06:27:46 - Feat.: 1 - Title: Ukrajinské jednotky uskutočnili výsadok pri Enerhodare, útočí na nich ruské letectvo, tvrdia ruské agentúry 03 - Modified: 2022-08-31 18:38:36 - Feat.: 1 - Title: Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu chce stálu prítomnosť inšpektorov v Záporožskej elektrárni
01 - Modified: 2023-06-08 16:23:43 - Feat.: - Title: Rusi pri ostreľovaní Chersonu počas evakuácie zabili civilistu 02 - Modified: 2023-06-08 15:17:48 - Feat.: - Title: Rumunsko výrazne znížilo počet ľudí, ktorých Rusko môže mať na ambasáde v Bukurešti 03 - Modified: 2023-06-08 17:31:41 - Feat.: - Title: Ukrajina podľa amerických médií začala protiútok, Kyjev to nepotvrdzuje 04 - Modified: 2023-06-08 14:42:28 - Feat.: - Title: Sankcie poškodili viac nás ako Rusko, vraví prezidentka Maďarska 05 - Modified: 2023-06-08 14:27:12 - Feat.: - Title: V Rusku sa začal súdny proces so spolupredsedom správnej rady centra Memorial
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. jún 2023 20:11