Ukrajinci opravujú ruský tank získaný počas protiofenzívy v Charkovskej oblasti. FOTO: Reuters
StoryEditor

Mobilizácia je zlomový bod, Rusko bude mať prevahu, myslí si český generál

21.09.2022, 11:57
Autor:
ČTKČTK

"Rusi v tomto okamihu nebudú mať asi kvalitnejšie vojská, ale budú mať prevahu v kvantite. Čo sa na niektorých smeroch môže zdať ako pomerne významné," uviedol bývalý náčelník českého generálneho štábu.

Vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku je zlomový bod, domnieva sa bývalý náčelník českého generálneho štábu Jiří Šedivý. Na fronte sa vytvorí pre Ukrajinu pomerne zložitá situácia, kedy Rusko nebude mať k dispozícii kvalitnejšie vojsko, ale bude mať prevahu v kvantite.

Záležať však bude, ako Rusi mobilizované útvary použijú. Šedivý to povedal v reakcii na prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, v ktorom v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu.

image

Putin mení taktiku. V Rusku vyhlásil okamžitú čiastočnú mobilizáciu, do zbrane povolajú 300-tisíc záložníkov

Použijú staršiu bojovú techniku

„Je to zlomový bod. V tomto okamihu je zrejmé, že Rusi dospeli k záveru, že sú vyčerpané všetky možnosti posilňovania vojsk, ktoré sú nasadené na Ukrajine,“ povedal a pripomenul predchádzajúce snahy Ruska posilniť armádu vytvorením práporov z jednotlivých oblastí, zapojením žoldnierov z takzvanej Wagnerovej armády alebo väzňov ochotných bojovať. „Rusko je dnes v kritickom bode, keď muselo urobiť niektoré kroky, aby nestratilo dobyté územie na Ukrajine,“ dodal.

Putinov krok je podľa Šedivého naviazaný na referendá, ktoré by sa mali konať na územiach okupovaných Ruskom. Vďaka nim bude mať pred ruskou spoločnosťou dôvod čiastočnú mobilizáciu vyhlásiť.

Šedivý očakáva nasadenie novodobých záloh, ktoré má Rusko k dispozícii. Vyberať môže z vojakov základnej služby, ktorých je každoročne povolávaných asi 300-tisíc a ktorí prechádzajú dvanásťmesačným výcvikom. Podľa Šedivého z nich môže ruské vedenie vybrať ročníky a odbornosti, ktoré potrebuje.

Môžu byť medzi nimi napríklad ženisti, spojári, leteckí technici alebo aj napríklad piloti. Zároveň bude Rusko zrejme aktivovať staršiu bojovú techniku, na ktorú sú vojaci vycvičení. „Takže môžeme čakať, že sa objavia napríklad staršie typy tankov T-72 a podobne,“ dodal.

image

Putinove vyhrážky treba brať vážne, varuje Londýn. Berlín zvažuje, ako ďalej postupovať

Zložitá situácia pre Ukrajinu

Povedal, že na fronte čiastočná mobilizácia znamená vytvorenie pre Ukrajincov pomerne zložitej situácie. „Pretože Rusi v tomto okamihu nebudú mať asi kvalitnejšie vojská, ale budú mať prevahu v kvantite. Čo sa na niektorých smeroch môže zdať ako pomerne významné,“ uviedol. "Uvidíme, ako tie vojská použijú a či budú mať nejaký čas na stmelenie tých mobilizovaných útvarov a ich prípravu pred nasadením," dodal.

Nutné je podľa neho najmenej mesačné zladenie vojakov. Záleží však na tom, aké vojská bude Rusko pripravovať. Poukázal na to, že počas ročnej základnej služby vojaci nedostanú hlboký výcvik a majú skôr základné znalosti a schopnosti. Na ovládanie zložitejšej techniky by potrebovali oveľa dlhší výcvik aj dobu na stmelenie, uviedol Šedivý.

"Ja si myslím, že Rusi urobia, čo urobili vždy, to znamená bez ohľadu na stav pripravenosti útvarov ich v relatívne krátkom čase pošlú na front, čo si myslím, že bude určite ešte na jeseň," doplnil.

Zároveň poukázal na to, že ruskí velitelia robia niektoré veci, ktoré by normálny veliteľ neurobil. Je tak podľa neho ťažké v súčasnej dobe predvídať, ako budú nové jednotky použité. Ak by však absolvovali v rozumnom rozsahu stmelenie a boli nasadené na presne definované smery, vytvorilo by to pravdepodobne pre Rusko pomerne výhodnú situáciu, dodal Šedivý.

01 - Modified: 2022-09-21 12:10:14 - Feat.: 1 - Title: Vyhlásenie mobilizácie Ruskom bolo predvídateľné. Dokazuje to, že Moskve nevychádzajú plány, znie z Kyjeva 02 - Modified: 2022-09-20 15:08:34 - Feat.: 1 - Title: Okupanti na Ukrajine sú v zhone. Začiatok hlasovania o pripojení k Rusku ohlásili už na tento piatok 03 - Modified: 2022-09-21 12:05:46 - Feat.: 1 - Title: V Rusku sprísnili tresty za zločiny počas mobilizácie. Týkajú sa aj dezercie či neuposlúchnutia rozkazu 04 - Modified: 2022-09-20 10:28:40 - Feat.: 0 - Title: Expert: Ukrajine hrozia problémy s muníciou. Okrem morálky má však oproti Rusom ešte jednu zásadnú výhodu 05 - Modified: 2022-09-15 18:25:00 - Feat.: 1 - Title: Ochromený Kremeľ stráca kontrolu. Buď bude mobilizácia, alebo z Ukrajiny vypadneme, znelo v ruskej televízii 06 - Modified: 2022-09-15 18:24:08 - Feat.: 1 - Title: Použije Putin proti Ukrajine jadrovú zbraň? Biden sa musí zachovať ako Kennedy, aby to odvrátil
01 - Modified: 2022-11-19 20:22:51 - Feat.: - Title: Británia poskytne Ukrajine ďalšie zariadenia protivzdušnej obrany, potvrdil Sunak 02 - Modified: 2022-11-19 18:30:04 - Feat.: - Title: Rusko na Ukrajine pácha zverstvá, nie prešľapy, tvrdí americký minister obrany a hovorí o "svete tyranie" 03 - Modified: 2022-11-19 17:06:55 - Feat.: - Title: Ukrajina nedostala oficiálnu mierovú ponuku z Ruska, tvrdí Jermak. Požadujú kompletné stiahnutie vojska 04 - Modified: 2022-11-19 15:41:05 - Feat.: - Title: Požiadať o vstup do NATO bolo po invázii na Ukrajinu prirodzené, znie z Fínska. Na schválenie ešte čaká 05 - Modified: 2022-11-19 14:29:42 - Feat.: - Title: Ukrajinský Cherson sa radoval z príchodu prvého vlaku z Kyjeva od začiatku vojny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. november 2022 21:48