Vlajky EÚ. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Rada Európy neuzná referendá na okupovaných územiach: Odmietame takýto výsmech demokracii

21.09.2022, 15:14
Autor:
TASRTASR

Generálna tajomníčka 46-člennej Rady Európy spresnila, že takzvané referendá na okupovaných územiach sú iba ďalšou eskaláciou konfliktu a pokračujúcim porušovaním územnej celistvosti Ukrajiny.

Generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová v stredu uviedla, že odmieta takzvané referendá na okupovaných ukrajinských územiach, ktoré majú v priebehu toho týždňa prebehnúť v Doneckej a Luhanskej republike a v Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Konanie referend v termíne od 23. do 27. septembra oznámili v utorok predstavitelia samozvaných republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej –, ako aj Ruskom dosadení zástupcovia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

image

Okupanti na Ukrajine sú v zhone. Začiatok hlasovania o pripojení k Rusku ohlásili už na tento piatok

Generálna tajomníčka 46-člennej Rady Európy vo svojom oficiálnom vyhlásení spresnila, že takzvané referendá na ukrajinských územiach, ktoré sú okupované ruskými silami, sú iba ďalšou eskaláciou konfliktu a pokračujúcim porušovaním územnej celistvosti Ukrajiny.

"Takéto referendá, konané so zbraňami v rukách okupačných síl a nerešpektujúce základné demokratické princípy, nemožno ani akceptovať, ani uznať. Odmietame takýto výsmech demokracii a opätovne potvrdzujeme náš záväzok voči nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti nášho členského štátu Ukrajina v rámci jeho medzinárodne uznávaných hraníc," uviedla Pejčinovičová Buričová.

image

Putinove vyhrážky treba brať vážne, varuje Londýn. Berlín zvažuje, ako ďalej postupovať

Šéfka Rady Európy zároveň opätovne vyzvala na ukončenie konfliktu a návrat k mieru v Európe.

Rada Európy so sídlom v Štrasburgu je medzinárodná organizácia nezávislá od Európskej únie. Funguje na princípe diskusie a hľadania spoločných riešení v hospodárskych, spoločenských, kultúrnych, vedeckých, právnych a administratívnych otázkach a v udržovaní a rozvoji základných ľudských práv a slobôd.

01 - Modified: 2023-01-26 22:40:27 - Feat.: - Title: Na Ukrajine je potrebné okamžité prímerie, povedal Orbán 02 - Modified: 2023-01-26 20:28:51 - Feat.: - Title: Na Ukrajine zadržali člena bezpečnostnej služby, ktorý je podozrivý zo špionáže pre Rusko 03 - Modified: 2023-01-26 15:31:38 - Feat.: - Title: Rusi na Ukrajine pokračujú v útokoch zo vzduchu. Zostali po nich mŕtvi aj zranení 04 - Modified: 2023-01-26 14:58:21 - Feat.: - Title: Ukrajine je nutné dodávať zbrane efektívnejšie. V Poľsku musíme postaviť veľkú zbrojovku, znie z Británie 05 - Modified: 2023-01-26 14:31:46 - Feat.: - Title: Inflácia v Nemecku by mala tento rok klesnúť na šesť percent, bude možné zvrátiť rast cien
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. január 2023 01:46