StoryEditor

Budeš mať krásnu smrť, postarám sa o to: Brit opísal, ako ho Rusi na Ukrajine mučili, zachránil ho Abramovič

25.09.2022, 12:48
Autor:
ČTKČTK

„Jeden z dôstojníkov fajčil cigaretu a spýtal sa ma: ‘Vieš, kto som?‘“ Keď odpovedal, že nevie, Rus pokračoval: „Som tvoja smrť“. "Povedal: ‘Vidíš, čo som ti urobil?‘ a ukázal na môj chrbát. Potom som videl nôž a uvedomil som si, že ma bodol," popísal Aiden Aslin.

Britský občan Aiden Aslin v prvom rozhovore po prepustení zo zajatia britskému denníku The Sun opísal, ako ho ruskí vojaci v bojoch na východe Ukrajiny zajali a potom týrali. Na Ukrajine ho držali päť mesiacov, prepustený bol tento týždeň v rámci veľkej výmeny zajatcov. Povedal, že s ním zaobchádzali horšie ako so psom, bili ho, pobodali a že každé ráno musel spievať ruskú hymnu.

"Nemyslel som si, že vyviaznem živý," uviedol Aslin, ktorý sa v sobotu po mnohých mesiacoch zišiel s matkou a tiež so svojou ukrajinskou snúbenicou. Narodil sa síce v Newarku v Británii, v roku 2018 však začal nový život na Ukrajine, kde sa zamiloval. Po ruskej invázii sa pripojil k ukrajinským jednotkám bojujúcim proti ruským okupantom.

image

Hrozil im trest smrti, teraz ich prepustili. Briti odsúdení na smrť v Donecku sa vrátili domov

Situácia sa zhoršila, keď jeho jednotke v apríli počas krvavého obliehania Mariupolu došlo jedlo aj munícia. Než sa vzdal, zavolal svojej matke i snúbenici, aby im povedal, že "nech sa bude diať čokoľvek, ešte sa uvidia".

Trest smrti zastrelením

Čoskoro sa však začal obávať, že sú jeho dni sčítané. Rusi ihneď pri prezeraní jeho pasu zistili, že nie je Ukrajinec. "Povedal som im, že som z Británie, a dostal som ranu do tváre," popísal Aslin. Následne ho odviezli do separatistickej Doneckej ľudovej republiky, kde ho pri výsluchu neustále bili obuškom.

„Jeden z dôstojníkov fajčil cigaretu a spýtal sa ma: ‘Vieš, kto som?‘“ Keď odpovedal, že nevie, Rus pokračoval: „Som tvoja smrť“. "Povedal: ‘Vidíš, čo som ti urobil?‘ a ukázal na môj chrbát. Potom som videl nôž a uvedomil som si, že ma bodol," popísal Aslin. Následne sa dôstojník zajatého Brita spýtal, či chce "rýchlu alebo krásnu smrť". Keď odvetil, že rýchlu, dôstojník sa zasmial a povedal: "Nie, budeš mať krásnu smrť a ja sa o to postarám."

image

Mobilizácia 300-tisíc vojakov bola lož, Putinov dekrét má tajný článok

V malej cele pre dvoch ľudí boli štyria a museli spať na matraci plnom švábov a vší. Pretože nemali záchod, používali prázdne fľaše.

V máji ho súd v samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republike odsúdil na smrť. Bolo mu oznámené, že bude zastrelený. "Počas celých piatich mesiacov v zajatí som nemohol plakať. Keď som počul, že nado mnou vyniesli rozsudok smrti, chcel som plakať, ale jednoducho som nemohol," popísal. "Napriek tomu všetkému, čím som si prešiel, som však vedel, že skôr alebo neskôr uvidím svetlo na konci tunela. Že sa vrátim a uvidím Diane a svoju rodinu," dodal.

Abramovič mu potriasol rukou

Všetko sa zmenilo až tento týždeň, keď ho odviedli z cely, zakryli mu hlavu a odviezli nákladným autom na letisko v Rostove na Done. Boli tam aj ďalší spoluväzni, John Harding, Shaun Pinner, Dylan Heal a Andrew Hill. "Počul som, ako jeden z vojakov hovorí slovo výmena, začal som sa radovať, ale neustále som si hovoril ‘Prestaň, prestaň. Možno si sa prepočul‘, uviedol Aslin.

image

Financial Times: Kocky zúfalstva Vladimira Putina sú hodené

Keď po niekoľkých hodinách dorazili na letisko, snažil sa zistiť, kde je. "Díval som sa na skupinu saudských Arabov a jeden z chlapcov hovoril: ‘Nie je to Roman Abramovič?‘ opísal prepustený Brit. Vtedy im došlo, že sú voľní. V lietadle potom Abramovič potriasol Aslinovi rukou a povedal mu: "Som rád, že vás tu mám."

Prepustenie zajatých cudzincov podľa saudskoarabského ministerstva zahraničia sprostredkoval korunný princ Muhammad bin Salmán. Kľúčovú úlohu zohral práve aj oligarcha Roman Abramovič, ktorého Londýn po ruskom vojenskom útoku na Ukrajinu kvôli jeho väzbám na ruského prezidenta Vladimira Putin zaradil na sankčný zoznam.

01 - Modified: 2022-09-25 10:24:51 - Feat.: 1 - Title: Blízki Putinovi spojenci kritizujú mobilizáciu, verejne vyjadrili znepokojenie z excesov 02 - Modified: 2022-09-23 17:47:44 - Feat.: 1 - Title: Michel: Kremeľ mobilizuje proti imaginárnemu nepriateľovi. Absolútne nikto v EÚ s ním nechcel konflikt 03 - Modified: 2022-09-23 08:50:19 - Feat.: 1 - Title: Do Gruzínska prišli už státisíce utekajúcich Rusov, časť krajiny má strach. Niektoré bary im zakazujú vstup 04 - Modified: 2022-09-23 07:28:50 - Feat.: 1 - Title: Nastal v ruskej spoločnosti zlom? Putin sa pustil do najväčšieho politického hazardu svojej kariéry 05 - Modified: 2022-09-22 22:17:29 - Feat.: 1 - Title: Putin blufuje, Západ musí pohroziť jadrovou odvetou, myslí si ruský analytik
01 - Modified: 2022-12-01 22:41:12 - Feat.: - Title: Tri diplomatické misie Ukrajiny dostali výhražné listy. Útočia na veľvyslanectvá, lebo sa nás boja, tvrdí Kyjev 02 - Modified: 2022-12-01 22:22:35 - Feat.: - Title: Ukrajina pracuje na náboženskej nezávislosti od Ruska, vyhlásil Zelenskyj. Zasadala aj bezpečnostná rada 03 - Modified: 2022-12-01 21:48:38 - Feat.: - Title: Stoltenberg: Je priskoro rozhodnúť, či vyhovieť Varšave a Patrioty dať Ukrajine 04 - Modified: 2022-12-01 21:05:19 - Feat.: - Title: Szijjártó na zasadnutí OBSE: Na Ukrajine treba dosiahnuť mier čo najskôr 05 - Modified: 2022-12-01 20:32:00 - Feat.: - Title: HN24 Litva vyhosťuje ruského diplomata, krajinu musí opustiť do piatich dní
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. december 2022 05:01