Ruskí policajti zatýkajú demonštrantov v Petrohrade počas protestu proti čiastočnej mobilizácii. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Novinárka prišla zaznamenávať protest proti mobilizácii. Poslali ju na päť dní za mreže

28.09.2022, 12:37
Autor:
TASRTASR

Prezident mediálnej korporácie Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda Jamie Fly zadržanie Višneveckej odsúdil: "Julija len robila svoju novinársku prácu, konala v záujme ruskej verejnosti."

Dokumentaristka a novinárka Julija Višnevecká, pracujúcu pre ruskú sekciu rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL), bola za účasť na nepovolenom zhromaždení proti mobilizácii odsúdená na päť dní väzenia. V stredu o tom informovala stanica RFE/RL.

Višneveckú zadržali 26. septembra v dagestanskej metropole Machačkala, kde monitorovala protesty proti mobilizácii do ruskej armády, ktorú 21. septembra vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. 

Novinárka sa pred súdom bránila, že na protestné zhromaždenie v pondelok prišla na pokyn z redakcie, aby zistila názor občanov na mobilizáciu. 

Polícia ju však - podobne ako aj ďalších novinárov - zadržala a previezla na policajnú stanicu. Mnohým zo zadržaných policajti zobrali mobilné telefóny a dlho im neumožňovali stretnúť sa advokátom.

Prezident mediálnej korporácie Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda Jamie Fly zadržanie Višneveckej odsúdil.

image

Rusko – Ukrajina online: Ukrajinci sú pri Lymane krok od obkľúčenia Rusov. Postupujú najmenej v dvoch smeroch

"Julija len robila svoju novinársku prácu, konala v záujme ruskej verejnosti," konštatoval a vyhlásil, že Višnevecká by mala byť okamžite prepustená na slobodu.

Protesty proti mobilizácii vypukli na mnohých miestach Ruska, v Dagestane sa na nich zúčastnili stovky ľudí - najmä žien, proti ktorým polícia často použila silu.   

Za týždeň, ktorý uplynul od vyhlásenia mobilizácie, hlásia z mnohých regiónov Ruska problémy pri organizovaní celého procesu, ale aj nedostatok vybavenia pre rezervistov. Predvolanie dostávajú aj ľudia bez bojových skúseností, s vážnymi zdravotnými problémami či dokonca telesne postihnutí.

Predvolanie dostali aj viacerí poslanci zastupiteľstiev rôzneho stupňa - napriek tomu, že zo zákona majú výnimku. Objavili sa aj správy, že na front na Ukrajine pošlú mobilizovaných prakticky okamžite, aj bez výcviku.

image

Presný opak toho, čo Putin chcel: Ukrajina sa zbavuje ruštiny (príbehy štyroch žien, ktoré s ňou skončili)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2026 20:57