Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Európska asociácia sudcov nesúhlasí s možnosťou preložiť sudcu bez jeho súhlasu

02.10.2022, 18:22
Autor:
TASRTASR

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), ktorá reformu súdnej mapy pripravovala, nemá vedomosť o tom, že by si Európska asociácia sudcov vypýtala stanovisko ministerstva.

Európska asociácia sudcov nesúhlasí, aby predseda okresného súdu mohol od januára 2023 rozhodnúť o preložení sudcov v rámci svojho obvodu bez ich súhlasu. Volá po zavedení opatrení, ktoré by svojvoľnému preloženiu sudcov zabránili. Vyplýva to z vyhlásenia EAJ k zmenám súdnej mapy na Slovensku, ktoré poskytol prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner.

Nepreložiteľnosť sudcov je podľa asociácie dôležitým pilierom ich nezávislosti, a teda aj právneho štátu. Kritizujú možnosť preloženia sudcov v rámci obvodov okresných súdov bez ich súhlasu. "Neexistujú žiadne zákonné alebo regulačné ustanovenia, ktoré by upravovali rozhodovanie o takýchto preloženiach," upozornili.

image

Takmer polovica ich platu ide každý mesiac na armádu. Proreformní ukrajinskí sudcovia pomáhajú krajine

EAJ vyzýva na zavedenie vhodných zákonných alebo regulačných ustanovení, ktoré by zabránili možnosti "svojvoľného preloženia sudcov bez ich súhlasu, a tým porušeniu ich nezávislosti a narušeniu práva občanov na to, aby o ich veciach rozhodoval nezávislý a nestranný súd".

Na septembrovom zasadnutí EAJ zástupca ZSS informoval delegátov o procese týkajúcom sa reformy súdnej mapy Slovenska. Súdnictvo podľa neho nedostalo príležitosť komentovať návrhy, ktoré boli presadené v druhom čítaní Národnej rady SR. "Táto informácia zvýšila existujúce obavy EAJ v súvislosti s negatívnym vývojom reformného procesu na Slovensku, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje nezávislosť súdnictva," uvádza sa vo vyhlásení.

image

Sme rodina stopla zmenu paragrafu 363. Nezrušíme to, aby sa neopakoval prípad Haščák, tvrdí Kollár

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), ktorá reformu súdnej mapy pripravovala, nemá vedomosť o tom, že by si Európska asociácia sudcov vypýtala stanovisko ministerstva. "Silne sa domnievam, že jej boli poskytnuté hrubo zavádzajúce informácie ku konkrétnej právnej úprave a všetkým dôležitým súvislostiam," zareagovala s tým, že reforma neráta s presunmi sudcov bez ich súhlasu.

"Samozrejme, ak nejaký súd zaniká, lebo sa stane súčasťou iného súdu, musí byť zrejmé, kam patria jeho sudcovia," podotkla s tým, že v prípade nových správnych súdov budú sudcovia preložení len na základe ich vlastnej žiadosti o preloženie.

image

Rodičia zmiznutej Madeleine McCannovej prehrali spor na Európskom súde pre ľudské práva

Nová súdna mapa má začať platiť od januára 2023. Okrem iného počíta so vznikom mestských súdov v Bratislave a Košiciach či s novými správnymi súdmi. Tie majú pôsobiť v Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. Reforma počíta i so špecializáciou sudcov na hlavné agendy, tiež s presunom niektorých agend v rámci súdov.

01 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Takmer polovica ich platu ide každý mesiac na armádu. Proreformní ukrajinskí sudcovia pomáhajú krajine 02 - Modified: 2022-09-21 13:06:11 - Feat.: 1 - Title: Sme rodina stopla zmenu paragrafu 363. Nezrušíme to, aby sa neopakoval prípad Haščák, tvrdí Kollár 03 - Modified: 2022-09-20 17:30:00 - Feat.: 0 - Title: Aký je rozdiel medzi slovenskou a americkou ústavou? Odlišnosti sú zásadné, takto funguje systém v zámorí
01 - Modified: 2023-08-15 17:43:20 - Feat.: - Title: Záleská odmietla, že by vynášala informácie. Priateľský vzťah s Tódovou som nemusela oznamovať, tvrdí sudkyňa 02 - Modified: 2023-08-10 08:34:38 - Feat.: - Title: Nestrannosť a nezávislosť sudcu nemôže byť spochybnená, tvrdí členka Súdnej rady Jelinková Dudzíková 03 - Modified: 2023-08-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Súdené súdnictvo 04 - Modified: 2023-07-17 18:00:00 - Feat.: - Title: Sudcu chcú vyzliecť z talára, šéf SIS dostáva obálky a hrča v krku z baníckeho nešťastia (Brífing HN) 05 - Modified: 2023-07-12 09:25:40 - Feat.: - Title: Disciplinárne trestaný sudca Kurinec: pri záchrane talára spomínal Žitňanskú, vinu hádzal na asistentku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. september 2023 19:58