Žena vo svojej kuchyni v Charkove. FOTO: REUTERS 
StoryEditor

Následky ruskej okupácie. Ľudia pri Charkove sú bez vody aj tepla, živorí ich tam 140-tisíc, ráta OSN

07.10.2022, 14:14
Autor:
ČTKČTK

Od polovice septembra, keď ukrajinské jednotky vytlačili ruských okupantov, začali do týchto častí Charkovskej oblasti jazdiť humanitárne konvoje OSN. Pomoc sa dostala k viac ako 73-tisícom ľuďom.

Podľa odhadov Organizácie Spojených národov v častiach Charkovskej oblasti, ktoré nedávno oslobodila ukrajinská armáda, potrebuje humanitárnu pomoc asi 140-tisíc ľudí.

Väčšina z nich je prakticky bez dodávok potravín, vody, elektriny a plynu aj bez prístupu k lekárskej starostlivosti, povedal dnes hovorca Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OCHA svetovej organizácie.

V Iziume, kde pôvodne žilo 46-tisíc obyvateľov, teraz živorí 8-tisíc až 9-tisíc ľudí odkázaných na urgentnú pomoc.

image

Presný opak toho, čo Putin chcel: Ukrajina sa zbavuje ruštiny (príbehy štyroch žien, ktoré s ňou skončili)

Od polovice septembra, keď ukrajinské jednotky vytlačili ruských okupantov, začali do týchto častí Charkovskej oblasti jazdiť humanitárne konvoje OSN. Pomoc sa dostala k viac ako 73-tisícom ľuďom. Okrem potravín dostali hygienické potreby, kuchynské náčinie, solárne svietidlá alebo prikrývky.

Hovorca OCHA tiež povedal, že trhoviská a obchody sú na mnohých miestach zničené alebo zatvorené. V Kupjansku, kde zostalo asi 4-tisíc obyvateľov, sa stále bojuje a vo východnej časti mesta ľudia z krytov vychádzajú len vtedy, ak si musia zaobstarať jedlo, alebo keď sa chcú dostať do evakuačných autobusov.

image

Prvé zábery z oslobodeného Lymanu: Ľudia opúšťajú pivnice, telá padlých ruských vojakov lemujú cesty

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. január 2026 14:55