Viac ako 40 ľudskoprávnych organizácii v pondelok odsúdilo tvrdé zásahy iránskej polície voči demonštrujúcim na protestoch, ktoré v krajine vypukli po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej. Vyzvali tiež Radu OSN pre ľudské práva, aby tieto postupy iránskych bezpečnostných zložiek prešetrila. Správa pochádza z agentúry AFP.
Organizácie Amnesty International, Human Rights Watch a ďalšie zoskupenia vyjadrili hlboké znepokojenie nad iránskou "mobilizáciou tamojšej dobre naolejovanej mašinérie na nemilosrdné potláčanie (protestov)".
Amíníovú zatkla 13. septembra mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania. Vo väzbe však náhle omdlela a po troch dňoch v bezvedomí ju vyhlásili za mŕtvu.
Iránske úrady tvrdia, že mladá žena zomrela prirodzenou smrťou. Podľa aktivistov aj jej príbuzných ju však policajti vo väzbe bili do hlavy obuškom a hlavu jej udreli o kapotu vozidla.
Jej smrť vyvolala rozsiahle protesty v Iráne aj inde vo svete. Protesty v Iráne prerástli do najväčšieho prejavu odporu voči tamojšiemu režimu za ostatné roky. Pri zásahoch iránskych bezpečnostných síl voči demonštrantom prišli o život už desiatky ľudí.
Organizácie na ochranu ľudských práv uviedli, že podľa zozbieraných dôkazov iránske bezpečnostné zložky "svojvoľne a nezákonne strieľajú ostrou muníciou a brokmi na demonštrantov a okolostojacich vrátane detí". Dodali, že za uplynulé štyri týždne zomrelo pri policajných zásahoch na protestoch najmenej 23 maloletých.
Európska únia v reakcii na zásahy bezpečnostných zložiek v Iráne v pondelok uvalila sankcie na iránsku mravnostnú políciu, na ministra informácií i na kybernetickú divíziu revolučných gárd. Irán už vopred avizoval "okamžitú" reakciu na tieto sankcie.