Severokosovskí Srbi dnes oznámili, že opúšťajú miesta v štátnych inštitúciách - vrátane vlády, polície a súdov - na protest proti nariadeniu kosovskej vlády, aby používali výlučne kosovské registračné značky na svojich autách.
Spor okolo týchto značiek zvýšil napätie medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou - Kosovom, ktoré vyhlásilo nezávislosť v roku 2008. Malú srbskú menšinu žijúcu na severe Kosova naďalej podporuje Belehrad.
Po stretnutí srbských politických predstaviteľov v severnom Kosove oznámil kosovský minister pre miestny rozvoj Goran Rakić, že rezignuje na svoj vládny post. Novinárom povedal, že na svoje funkcie v miestnej správe, na súdoch a na polícii i v parlamente a vláde v Prištine rezignujú aj ďalší zástupcovia päťdesiattisícovej srbskej menšiny.
Rakić povedal, že sa do svojich funkcií nevráti, kým kosovská vláda nezruší nariadenie, na základe ktorého staré štátne poznávacie značky z doby, keď bolo Kosovo ešte súčasťou Srbska, musia etnickí Srbi vymeniť za kosovské.
Politik, ktorý je rovnako šéfom zoskupenia Srbská kandidátka, ďalej oznámil, že etnickí Srbi požadujú tiež zriadenie zväzu srbských obcí, ktorý by väčšinovo srbským okresom poskytoval väčšiu autonómiu.
Kancelár kosovskej prezidentky Vjosy Osmaniovej Blerim Vela na twitteri obvinil Belehrad, že podporou etnických Srbov na severe Kosova sa snaží destabilizovať situáciu v krajine. "Srbsko núti a podnecuje kosovských Srbov, aby sa vzdali svojich pozícií v kosovských inštitúciách," tvrdí Vela.
Kosovská vláda oznámila, že tento mesiac začne udeľovať pokuty vodičom, ktorí používajú staré SPZ z doby pred vyhlásením samostatnosti Kosova a že budú zabavovať vozidlá, ktoré si značku nezmenia do 21. apríla 2023. Ďalších zhruba 40.000 etnických Srbov, ktorí žijú v častiach Kosova s prevažujúcim albánskym etnikom, už kosovské poznávacie značky používajú.
Hlavní podporovatelia Kosova, Spojené štáty a Európska únia, neúspešne vyzývali kosovského premiéra Albina Kurtiho, aby nariadenie o SPZ odložil o ďalších desať mesiacov.