Rakúsko nebude blokovať rozšírenie schengenského priestoru o Chorvátsko, povedal dnes rakúsky kancelár Karl Nehammer po rokovaní so svojím chorvátskym náprotivkom Andrejom Plenkovičom v Záhrebe. Informujú o tom chorvátske médiá. Podľa agentúry APA však rakúsky minister vnútra Gerhard Karner dnes novinárom tento záväzok výslovne nepotvrdil, ale naznačil, že chorvátsku ochranu hraníc nevidí ako problém.
"Podporíme pristúpenie Chorvátska k Schengenu, ale budeme veľmi kritickí, pokiaľ ide o Bulharsko a Rumunsko," povedal dnes v Záhrebe Nehammer podľa tamojších médií. "Zistili sme, že ľudia prichádzajúci do Rakúska neprichádzajú cez Chorvátsko," dodal. Zdôraznil tiež, že je potrebné posilniť vonkajšie hranice tohto priestoru s voľným pohybom osôb.
Európska komisia minulý týždeň vyzvala na rozšírenie Schengenu o Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko, rozhodnutie musia členské štáty Európskej únie schváliť jednomyseľne. Karner v piatok vyhlásil, že v súčasnej situácii je Rakúsko proti rozšíreniu schengenského priestoru, pretože nefunguje systém kontroly vonkajšej hranice. Podľa Karnera rakúska polícia tento rok zadržala na 75-tisíc migrantov, ktorí neboli zaregistrovaní v žiadnej inej krajine schengenského priestoru, hoci Rakúsko neleží na vonkajšej hranici Schengenu.
Popri Rakúsku má k rozšíreniu schengenského priestoru výhrady aj Holandsko, ktorého parlament v októbri schválil uznesenie proti vstupu Rumunska a Bulharska pre problémy s korupciou a organizovaným zločinom.
Schengenské dohody, z ktorých prvé boli podpísané v roku 1985, vytvárajú priestor bez kontrol vnútorných hraníc, v ktorom sa môžu jeho obyvatelia voľne pohybovať a ktorého členské krajiny spolupracujú v otázkach vnútra a justície. Obsahujú aj "ochrannú doložku", ktorá umožňuje štátom obnoviť kontroly na obmedzený čas, ak si to vyžaduje verejný záujem alebo bezpečnosť. Túto klauzulu využili niektoré krajiny v súvislosti s migračnou vlnou z minulých rokov.
Kontroly zavedené v posledných týždňoch a rastúci prílev migrantov aj cez centrálne Stredozemie budú predmetom rokovania mimoriadnej schôdzky ministrov vnútra v piatok v Prahe.
Schengenský priestor teraz tvorí 22 krajín Únie a tiež Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Česká republika sa k nemu pripojila v decembri 2007 spolu s Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Maltou, Slovenskom, Slovinskom a Poľskom.
Rozšírenie schengenského priestoru je jednou z priorít českého predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sa končí v decembri. Táto otázka by sa zrejme mala zaradiť do programu ministrov vnútra v prvej polovici decembra, návrh by mohol obsahovať oddelené hlasovanie o Chorvátsku a o Rumunsku a Bulharsku.