Stúpenci bývalého brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara demonštrujú proti prezidentovi Luizovi Inaciovi Lulovi da Silvovi. FOTO: Reuters
StoryEditor

Bolsonaro sa dištancoval od útokov svojich priaznivcov na budovy inštitúcií v Brazílii, je vyšetrovaný

17.01.2023, 11:55
Autor:
ČTKČTK

"Ľutujem to, čo sa stalo, bolo to neuveriteľné," uviedol Bolsonaro, ktorý čelí v súvislosti s vniknutím svojich priaznivcov do budov parlamentu či prezidentskej kancelárie vyšetrovaniu.

Bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro sa dištancoval od útokov svojich priaznivcov na budovy brazílskych inštitúcií zo začiatku januára. Exprezident sa k násilným demonštráciám vyjadril vo videu, ktoré zverejnil web Metrópoles. Brazílsky súd chce, aby sa bývalý prezident vyjadril k návrhu vládneho dekrétu, ktorý mal zabrániť odovzdaniu moci zvolenému prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva, píše dnes brazílsky server G1.

"Ľutujem to, čo sa stalo dňa 8. (január), bolo to neuveriteľné," uviedol vo videu Bolsonaro, ktorý čelí v súvislosti s vniknutím svojich priaznivcov do budov parlamentu, prezidentskej kancelárie a Najvyššieho súdu vyšetrovaniu. Bývalý prezident, ktorý je teraz v Spojených štátoch, tvrdí, že dostáva od svojich priaznivcov rady, aby sa do krajiny nevracal.

image

Do ulíc vyšli tisícky Brazílčanov. Demonštrovali proti útoku na vládne budovy

Najvyšší volebný súd v pondelok rozhodol, že medzi dôkazy vo vyšetrovaní exprezidenta Bolsonara zahrnie aj návrh vládneho dekrétu, ktorý polícia objavila pri prehliadke bydliska bývalého ministra spravodlivosti Andersona Torresa. Dekrét, ktorý ale nebol nikdy vydaný, mal podľa vyšetrovateľov zabrániť odovzdaniu moci novozvolenému prezidentovi Lulovi, ktorý vyhral nad Bolsonarom v druhom kole prezidentských volieb vlani v októbri. Súd chce, aby sa Bolsonaro do troch dní k textu vyjadril. Podľa Torresa bol návrh výnosu zle interpretovaný.

Bolsonaro je vyšetrovaný v súvislosti s demonštráciami z 8. januára, pretože sa prokurátori domnievajú, že podnecoval k spáchaniu trestných činov svojimi výrokmi a politickým počínaním. Bolsonaro pred voľbami viackrát spochybnil dôveryhodnosť brazílskeho volebného systému bez toho, aby pre svoje tvrdenia poskytol dôkazy. Po prehre v druhom kole na konci októbra prestal až na výnimky vystupovať na verejnosti. Svojich priaznivcov vyzval, aby pri demonštráciách dodržiavali zákony.

image

USA, Francúzsko i Európska únia odsúdili vpád Bolsonarových priaznivcov do vládnych budov

Stúpenci krajne pravicového politika protestujú proti zvoleniu ľavicového prezidenta Lulu od vyhlásenia výsledkov volieb. Okrem demonštrácií usporiadali blokády ciest či táborili pred vojenskými posádkami s výzvou, aby proti nástupu nového prezidenta zasiahla armáda. Ôsmeho januára vnikli do sídiel najvyšších úradov v hlavnom meste Brasílii a poničili ich interiér. V súvislosti s útokmi polícia zadržala na 2000 ľudí, z ktorých 1200 je stále vo väzbe, píše agentúra AFP. Vláda udalosti označila za teroristické činy a pokus o puč.

01 - Modified: 2023-01-17 05:37:03 - Feat.: 1 - Title: Brazília posilnila bezpečnosť a obvinila 39 osôb zo zločinov proti štátu po útoku Bolsanarových prívržencov 02 - Modified: 2023-01-10 06:28:58 - Feat.: 1 - Title: Biden vyjadril brazílskemu prezidentovi po útokoch Bolsanarových prívržencov podporu, pozval ho do USA 03 - Modified: 2023-01-09 16:12:38 - Feat.: 1 - Title: Útok v Brazílii niesol "stopy trumpizmu," tvrdí Španielsko. Bolsanarovi prívrženci vrthli do vládnych budov
01 - Modified: 2023-06-01 05:12:53 - Feat.: - Title: Exprezidenta Brazílie odsúdili za korupciu na takmer deväť rokov väzenia 02 - Modified: 2023-05-31 16:52:45 - Feat.: - Title: Brazílsky prezident telefonoval s pápežom, riešili konflikt na Ukrajine aj ekológiu 03 - Modified: 2023-05-29 19:59:32 - Feat.: - Title: Do skupiny BRICS chcú vstúpiť ďalšie krajiny, povedal brazílsky prezident po rokovaniach 04 - Modified: 2023-05-22 12:46:02 - Feat.: - Title: Nie som sklamaný, ale prekáža mi to. Brazílsky prezident tvrdí, že márne čakal v Hirošime na Zelenského 05 - Modified: 2023-05-18 12:07:01 - Feat.: - Title: Obchádza Rusko sankcie aj vďaka Latinskej Amerike? Zvyšuje vývoz nafty do Brazílie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2023 09:41