Podľa UZA boje rozpútané na Ukrajine ruskou armádou spôsobili, že je tam nedostatok pohonných hmôt, bola zničená poľnohospodárska technika i skladovacie zariadenia a osevné plochy sa znížili o štvrtinu. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Úroda obilia na Ukrajine bude tento rok ešte nižšia než vlani. Výmera sa zníži na 53 miliónov ton

27.01.2023, 07:37
Autor:
TASRTASR

V roku 2021 ukrajinskí poľnohospodári vyprodukovali rekordných 106 miliónov ton, čím sa Ukrajina stala štvrtým najväčším vývozcom kukurice na svete a bola na najlepšej ceste stať sa tretím najväčším vývozcom pšenice.

Úroda obilnín a olejnín sa tento rok ešte zníži, pretože invázia ruskej armády stále trvá, upozornil vo štvrtok v Paríži predseda Ukrajinského združenia pre obilniny UZA Mykola Gorbačov. Dodal, že táto situácia spôsobí ďalší tlak na svetové ceny základných potravín.

Výmera osevných plôch sa podľa Gorbačova opäť zníži a celková úroda za rok 2023 sa odhaduje na 53 miliónov ton - po 65 miliónoch ton v minulom roku, informovala agentúra AFP.

V roku 2021 ukrajinskí poľnohospodári vyprodukovali rekordných 106 miliónov ton, čím sa Ukrajina stala štvrtým najväčším vývozcom kukurice na svete a bola na najlepšej ceste stať sa tretím najväčším vývozcom pšenice.

image

HIMARS-y strácajú účinnosť, priznáva Kyjev. Západné tanky prinesú zlom, v čom porážajú tie ruské? (analýza)

"Sme vo vojne. Stále produkujeme obilie, ale úroda bude nižšia," vyhlásil Gorbačov na konferencii v Paríži, ktorú zorganizovala spoločnosť Argus Media.

Podľa UZA boje rozpútané na Ukrajine ruskou armádou spôsobili, že je tam nedostatok pohonných hmôt, bola zničená poľnohospodárska technika i skladovacie zariadenia a osevné plochy sa znížili o štvrtinu.

Gorbačov vysvetlil, že pre poľnohospodárov sa výroba obilia stala nerentabilnou, a preto znížili osevné plochy.

Okrem toho ruské jednotky zablokovali vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, čo vyvolalo prudký nárast cien a poškodilo najmä rozvojové krajiny.

image

Putinov dvorný propagandista volá po tvrdej odvete za tanky. Žiada údery proti nemeckým “nacistom”

Dohoda o otvorení čiernomorského vývozného koridoru pre dodávky obilia, dosiahnutá v júli minulého roka, umožnila odviezť z Ukrajiny 20 miliónov ton obilia, ale Gorbačov obvinil ruských inšpektorov z obštrukcií. Podľa neho kontrolujú "dokonca aj balastnú vodu" používanú v lodiach na zabezpečenie stability a manévrovateľnosti počas plavby, keď neprevážajú náklad.

Gorbačov tiež upozornil, že úroveň vývozu obilia z Ukrajiny pravdepodobne nedosiahne úroveň, ktorá by mohla zmierniť ceny na svetových trhoch. V tejto súvislosti poukázal na to, že vyššie ceny si bude môcť dovoliť Európa, ale nie rozvojové krajiny.

01 - Modified: 2023-09-21 14:43:45 - Feat.: - Title: Ukrajina prelomila ruskú námornú blokádu, prvá loď s obilím už priplávala do Istanbulu 02 - Modified: 2023-09-21 14:17:14 - Feat.: - Title: Ukrajina zasiahla ruskú základňu Saky a spôsobila vážne škody, tvrdí zdroj 03 - Modified: 2023-09-21 13:12:55 - Feat.: - Title: Ukrajinský parlament vyjadruje Poľsku vďaku za solidaritu 04 - Modified: 2023-09-21 12:13:41 - Feat.: - Title: Ukrajinu a Poľsko v najbližších dňoch čaká rokovanie o obilnom spore 05 - Modified: 2023-09-21 11:57:28 - Feat.: - Title: Nemecko ešte rozhodnutie o dodaní rakiet Taurus Ukrajine neprijalo, tvrdí Baerbocková
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. september 2023 18:08