Český prezidentský kandidát Petr Pavel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Svetové médiá po zvolení Pavla za prezidenta Česka čakajú zmenu štýlu na Hrade

28.01.2023, 22:26
Autor:
TASRTASR

"Mojím mottom je: spolupráca, slušnosť a normálna komunikácia," cituje Pavla DPA. "Myslím si, že práve toto nám počas predchádzajúcich rokov veľmi chýbalo," povedal Pavel ešte počas kampane.

Pozorovatelia očakávajú, že novozvolený český prezident Petr Pavel prinesie na Pražský hrad nielen generačnú zmenu – odchádzajúca hlava štátu Miloš Zeman má 78 rokov, Pavel 61 – ale aj zmenu politického štýlu. Uvádza to nemecká tlačová agentúra DPA.

DPA pokračuje s tým, že Zeman často polarizoval verejnosť svojimi kontroverznými vyhláseniami o migrácii, moslimoch či médiách.

Prvý z postkomunistickej krajiny

"Mojím mottom je: spolupráca, slušnosť a normálna komunikácia," cituje Pavla DPA. "Myslím si, že práve toto nám počas predchádzajúcich rokov veľmi chýbalo," povedal Pavel ešte počas kampane.

image

Pavel zatelefonuje Zelenskému, chce ísť na Ukrajinu spolu s Čaputovou

Petr Pavel sa v roku 2015 stal prvým náčelníkom generálneho štábu z postkomunistickej krajiny, ktorý obsadil funkciu predsedu Vojenského výboru NATO.

Jednou z výrazných tém predvolebnej kampane v Česku bola aj ruská vojna na Ukrajine, pričom Pavel opakovane vyzýval na pomoc Kyjevu. "Rusko musí na Ukrajine prehrať – aj s našou pomocou," zdôraznil.

Agentúra AP poukázala, že do Pavlovho volebného štábu prišla v sobotu aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá jeho víťazstvo označila za víťazstvo "nádeje, že slušnosť a pravdovravnosť nie je slabosťou, ale je silou, ktorá môže viesť k víťazstvu, a to dokonca aj v politike".

image

Pavlovo víťazstvo upevní proukrajinské a prozápadné postoje Česka, píše o výsledku volieb americká tlač

AP takisto pripomína, že Pavel plne podporuje vojenskú a humanitárnu pomoc Česka Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej vojenskej agresii. Cituje českého politológa Petra Justa, ktorý označuje zahraničnú politiku za Pavlovu silnú stránku.

Hrdina z čias vojny

Francúzska agentúra AFP uvádza Pavla ako absolventa vojenskej vysokej školy a hrdinu z čias srbsko-chorvátskej vojny, kde ako člen misie UNPROFOR pomohol k vyslobodeniu francúzskych vojakov na základni Karin, ktorá sa ocitla pod mínometnou paľbou. Vo Francúzsku za to potom dostal vyznamenanie.

Podobne ako jeho súper v prezidentských voľbách Andrej Babiš, aj Pavel bol pred rokom 1989 v Komunistickej strane Československa. "Avšak tento muž so starostlivo pristrihnutou briadkou a bielymi vlasmi, ktorý má vášeň pre silné motocykle, sa odvtedy stal veľkým zástancom členstva svojej krajiny v Európskej únii a NATO," opísala ho AFP.

image

Pavlovi osobne zablahoželali aj protikandidáti z prvého kola, tí ho podporili aj počas kampane

Americký denník The New York Times nazval Pavla politickým novicom, ktorý porazil populistického veľkopodnikateľa a expremiéra Babiša v prvých dôležitých voľbách v Európe tohto roku. Podľa amerických novín českí voliči jednoznačne odmietli kandidatúru populistického miliardára a podporili pozíciu Česka ako silného podporovateľa Ukrajiny.

Pavel zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v Česku so ziskom 58,32 percenta hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša podporilo 41,67 percenta voličov. Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta.

01 - Modified: 2023-01-28 20:32:12 - Feat.: 1 - Title: Pavlovo víťazstvo upevní proukrajinské a prozápadné postoje Česka, píše o výsledku volieb americká tlač 02 - Modified: 2023-01-28 20:23:48 - Feat.: 1 - Title: Pavel chcel rokovať s Moskvou, neskôr ju označil za nebezpečnejšiu než Islamský štát, tvrdí ruská agentúra 03 - Modified: 2023-01-28 17:00:00 - Feat.: 0 - Title: Český politológ pre HN: Zeman narazil so svojou snahou o posilnenie právomocí prezidenta
01 - Modified: 2023-03-22 19:17:08 - Feat.: - Title: Česká snemovňa zakázala zamestnancom používať aplikáciu TikTok 02 - Modified: 2023-03-22 19:09:48 - Feat.: - Title: Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom s ďalším občianstvom, rozhodla vláda 03 - Modified: 2023-03-22 23:00:00 - Feat.: - Title: Kauza falošného českého dobrovoľníka na Ukrajine: Kto je muž, ktorého zbili vlastní krajania? 04 - Modified: 2023-03-21 18:50:00 - Feat.: - Title: Český prezident Pavel v prejave varoval pred nejednotou Západu 05 - Modified: 2023-03-17 13:15:28 - Feat.: - Title: Český prezident Pavel navštívil centrum v Poľsku, z ktorého Západ podporuje Ukrajinu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. marec 2023 04:04