Európska komisia je na dobrej ceste k nájdeniu dohody s Nemeckom o možnosti využívať syntetické palivá pre spaľovacie motory aj po roku 2035. Pred začiatkom rokovaní lídrov krajín Európskej únie to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. O potrebe podporiť alternatívne palivá pre spaľovacie motory hovorila aj talianska premiérka Giorgia Meloniová. Holandský premiér Mark Rutte vyhlásil, že verí v dohodu v rámci predtým schváleného návrhu o spoplatnení emisií zo spaľovacích motorov. Únijný summit však podľa lídrov o veci nerozhodne a rokovania budú pokračovať aj po ňom.
Berlín začiatkom marca znovu otvoril pravidlá dohodnuté v októbri za českého predsedníctva, ktoré majú prakticky znemožniť predaj nových áut so spaľovacími motormi po roku 2035. Tá síce obsahovala výnimky na využívanie syntetických palív, Nemecko však s ich znením nebolo spokojné. K jeho požiadavkám sa pridali aj ďalšie krajiny ako Taliansko, Poľsko a Česko.
"Všetko je na dobrej ceste," povedal dnes novinárom v Bruseli Scholz s odvolaním sa na svoje informácie z rokovania s komisiou. Unijná exekutíva tento týždeň predložila návrh, ktorý má vyjsť nemeckým požiadavkám v ústrety. Taliansko, ktoré je s Nemeckom najhlasnejším zástancom úprav, však zároveň začalo presadzovať, aby sa výnimka rozšírila tiež na biopalivá. Premiérka Giorgia Meloniová pri príchode na summit podotkla, že by sa Európska únia nemala zbavovať technológií, vďaka ktorým je automobilový priemysel Talianska a ďalších európskych krajín na výške.
"Ak sa pripútame k technológiám, v ktorých majú navrch cudzie krajiny, neprospeje to konkurencieschopnosti nášho systému," povedala novinárom. Úpravy pravidiel podľa českého premiéra Petra Fialu podporuje aj Praha, nebudú však priamou témou rokovania summitu. Predseda slovenskej vlády Eduard Heger vyhlásil, že chce pozíciu svojej krajiny koordinovať so Scholzem.
Syntetické palivá, označované často ako e-palivá, sú vyrábané chemickou cestou bez použitia ropy. Kým bežný benzín či diesel vzniká rafináciou ropy, umelé palivá vznikajú chemickou reakciou vodíka a oxidu uhličitého. Ak je pri výrobe využitá energia z obnoviteľných zdrojov vrátane takzvaného zeleného vodíka, palivo sa považuje za uhlíkovo neutrálne.
Mnohé ďalšie krajiny sú však proti úpravám dohodnutého návrhu, ktorý je súčasťou snahy výrazne obmedziť emisie skleníkových plynov. Viacerí štátnici pred summitom povedali, že na terajšej vrcholnej schôdzke sa veci venovať nemienia.
"Dúfam, že sa to v najbližších dňoch podarí uzavrieť v rámci toho pôvodného návrhu," uviedol dnes Rutte, podľa ktorého sa bude téma riešiť na inej úrovni ako na stretnutí lídrov.
Únijní činitelia nevylučujú, že sa téma napriek tomu počas dvojdňového rokovania na stôl dostane, možno však iba pri Scholzovej separátnej schôdzke s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zatiaľ čo Parížu sa nemecký návrh nepáči, Berlín zase odmieta francúzsku snahu presadiť jadrovú energiu medzi ekologické zdroje v niekoľkých významných normách prerokúvaných členskými štátmi. Obe témy by tak podľa niektorých diplomatov mohla v médiách zatieniť oficiálna náplň summitu, ktorou je ďalšia pomoc Ukrajine či podpora únijnej ekonomiky.