Spojené štáty, Británia, Japonsko a Austrália dnes vyjadrili znepokojenie ohľadom rozpustenia bývalej mjanmarskej vládnej strany Národná liga pre demokraciu, ktorú vedie väznená držiteľka Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij. Informovala o tom agentúra Reuters.
NLD je medzi štyridsiatkou politických strán, ktoré nesplnili termín a podmienky registrácie do volieb, ktorých vypísanie vojenská junta sľúbila, ale ktoré podľa kritikov nebudú mať žiadnu dôveryhodnosť.
Mjanmarsko sa pred viac ako desiatimi rokmi začalo demokratizovať a otvárať svetu, keď postupne uvoľnilo a transformovalo svoj politický systém. Všetky zmeny ale rýchlo ukončil vojenský puč z 1. februára 2021, v ktorom bola zvrhnutá vláda demokratickej líderky Do Aun Schan Su Ťij, ktorá skončila vo väzení. Pri brutálnom postupe armády voči odporcom navyše zomrelo vyše 2900 civilistov a viac ako 20-tisíc ľudí bolo zatknutých.
Sedemdesiatsedemročná Su Ťij bola rovnako ako mnoho ďalších členov NLD po prevrate zadržaná a teraz si odpykáva trest 33 rokov väzenia, na ktoré bola odsúdená vo viacerých súdnych procesoch za také činy, ako sú korupcia, vyzradenie štátneho tajomstva či podnecovanie k nepokojom. NLD opakovane odmieta účasť vo voľbách, ktoré podľa nich nie sú legitímne.
"Máme vážne obavy, že vylúčenie NLD z politického procesu urobí súčasnú situáciu v krajine ešte ťažšiu," uviedla vo svojom vyhlásení japonská diplomacia. "Japonsko vyzýva Mjanmarsko, aby okamžite prepustilo členov NLD, vrátane Su Ťij, a ukázala cestu k mierovému riešeniu, ktoré zahrnie všetky strany," dodala.
Podobne sa vyjadrili aj Spojené štáty. Zástupca hovorcu amerického ministerstva zahraničia Vedant Patel uviedol, že USA "ostro odsudzujú" rozhodnutie zrušiť 40 politických strán. "Akékoľvek voľby bez účasti všetkých strán v Mjanmarsku nebudú a nemôžu byť považované za slobodné či spravodlivé," uviedol Patel.
Rozhodnutie kritizovala aj Británia a Austrália. Podľa Londýna ide o "útok na práva a slobody" mjanmarského ľudu. "Odsudzujeme politicky motivované činy vojenského režimu a používanie čoraz brutálnejšej taktiky s cieľom rozsievať strach a potlačiť opozíciu," dodal hovorca britskej diplomacie.