Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen. FOTO: Reuters
StoryEditor

Taiwan neprestane udržiavať kontakty so svetom, vyhlásila prezidentka Cchaj

07.04.2023, 16:56
Autor:
TASRTASR

Prezidentka Taiwanu sa v stredu v Kalifornii stretla s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

Taiwan nepodľahne tlaku a neprestane udržiavať kontakty so svetom. V piatok to vyhlásila taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen po návrate zo zahraničnej cesty, počas ktorej navštívila Guatemalu, Belize a Spojené štáty. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Taiwanská prezidentka povedala, že v zámorí ju privítali nadšene, čo je pre ňu silným posolstvom. "Ukázali sme medzinárodnému spoločenstvu, že zoči-voči tlaku a hrozbám bude Taiwan ešte jednotnejší a nepodľahne potlačovaniu," povedala Cchaj na letisku.

Stretnutie v USA

Prezidentka Taiwanu sa v stredu v Kalifornii stretla s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym. Schôdzka sa uskutočnila v priestoroch Prezidentskej knižnice Ronalda Reagana v Simi Valley neďaleko Los Angeles.

image

Taiwan má pred sebou voľbu medzi mierom a vojnou, povedal exprezident. Peking ostrov berie ako súčasť Číny

Čína toto stretnutie odsúdila a avizovala prijatie rozhodných a účinných opatrení na ochranu národnej suverenity a územnej celistvosti.

Peking dodal, že stredajšie stretnutie "hrubo porušilo princíp jednej Číny". Odkazoval tak na princíp, na základe ktorého Čína nedovoľuje krajinám, s ktorými má diplomatické vzťahy, aby udržiavali oficiálne väzby s Taiwanom. Touto politikou sa dlhodobo oficiálne riadi aj Washington. I napriek tomu však Tchaj-peju poskytuje ekonomickú a vojenskú podporu, čo vyvoláva napätie v americko-čínskych vzťahoch.

Sankcie

Čína v reakcii na stredajšiu schôdzku uvalila sankcie voči Prezidentskej knižnici Ronalda Reagana v Kalifornii a ďalším organizáciám so sídlom v Spojených štátoch a Ázii.

Cchaj sa v Spojených štátoch zastavila v rámci svojej cesty do Guatemaly a Belize. Tie patria medzi jedny z mála krajín, s ktorými Taiwan ešte udržuje diplomatické vzťahy.

image

Čína po ceste prezidentky Taiwanu do USA sankcionovala knižnicu Ronalda Reagana

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia i napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom kontrolu, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

01 - Modified: 2023-04-07 10:56:59 - Feat.: 1 - Title: Taiwan má pred sebou voľbu medzi mierom a vojnou, povedal exprezident. Peking ostrov berie ako súčasť Číny 02 - Modified: 2023-04-07 06:50:19 - Feat.: 1 - Title: Čína po ceste prezidentky Taiwanu do USA sankcionovala knižnicu Ronalda Reagana 03 - Modified: 2023-04-07 17:00:00 - Feat.: 1 - Title: ANALÝZA: Macron nechce Peking dráždiť, zvyšok EÚ to vidí inak. Hrozí nám Studená vojna 2.0?
01 - Modified: 2025-12-05 05:36:41 - Feat.: - Title: Najvyšší súd USA podržal republikánov. Kontroverzná volebná mapa Texasu im môže prihrať päť kresiel 02 - Modified: 2025-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Trumpovo kryptomenové impérium sa rúca. Investori už prezidentovi neveria 03 - Modified: 2025-12-04 22:00:57 - Feat.: - Title: Súd rozhodol v prospech vlády USA ohľadom nasadenia Národnej gardy vo Washingtone 04 - Modified: 2025-12-04 19:55:28 - Feat.: - Title: Sheinbaumová mieri do Washingtonu. Potvrdila schôdzku s Trumpom a kanadským premiérom 05 - Modified: 2025-12-04 19:06:30 - Feat.: - Title: Všetky severské krajiny NATO prechádzajú pod americké velenie v Norfolku. Cieľom je posilniť pozíciu Aliancie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 06:55