Spojené štáty poskytnú výcvik taiwanskej armáde a urýchlia tiež dodávky zbraní ostrovnému štátu. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Michael McCaul, ktorý v čase čínskeho vojenského cvičenia priletel na Taiwan spolu s delegáciou amerických zákonodarcov.
McCaul pri prejave počas obeda v Taiwane, ktorý usporiadala taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, uviedol, že delegácia tvorená demokratmi aj republikánmi prišla s odkazom silnej podpory Taiwanu. Podľa neho je dôležité, aby demokracia stála pri sebe.
"Ako predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov podpisujem všetky predaje vojenského vybavenia do zahraničia, vrátane zbraní pre Taiwan, a sľubujem vám, pani prezidentka, že tieto zbrane dodáme," povedal McCaul.
Taiwan sa od minulého roka sťažuje na oneskorenie dodávok amerických zbraní, vrátane protilietadlových striel Stinger, pretože výrobcovia teraz primárne dodávajú zbrane na Ukrajinu, aby podporili jej obranu proti Rusku, pripomína Reuters.
"V Kongrese robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme tieto predaje urýchlili a poskytli zbrane, ktoré potrebujete na obranu," povedal republikán McCaul. "A poskytneme vašej armáde výcvik - nie pre vojnu, ale pre mier," dodal. "Ukážka slabosti len vyzýva na agresiu a konflikty. Ukážka sily poskytuje odstrašenie a podporuje mier, "myslí si McCaul.
Prezidentka Cchaj na úvod obeda povedala, že ľudia na Taiwane milujú demokraciu a usilujú sa o mier. Dodala, že sa teší na ďalšie posilnenie bezpečnostnej spolupráce so Spojenými štátmi.
Čínska armáda dnes začala rozsiahle trojdňové vojenské cvičenie v okolí Taiwanu, ktorý považuje za súčasť svojho územia. Stalo sa tak deň po tom, ako sa taiwanská prezidentka Cchaj vrátila z Los Angeles, kde sa stretla s predsedom Snemovne reprezentantov USA Kevinom McCarthym. Peking na cestu reagoval podráždene.
Obranný pakt medzi Taiwanom a Spojenými štátmi skončil v roku 1979, keď Washington prerušil s ostrovom formálne diplomatické styky a nadviazal ich s Pekingom. Úzke vojenské vzťahy ale pretrvávajú a USA sú hlavným zahraničným dodávateľom zbraní pre Taiwan.
Spojené štáty dlhodobo ponúkajú určitý stupeň výcviku v oblasti zbraňových systémov, ako aj podrobné poradenstvo o spôsoboch, ako posilniť taiwanskú armádu, aby sa bola schopná brániť prípadnej invázii Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. V USA tiež cvičia niektorí taiwanskí stíhací piloti.
Vo februári dvaja nemenovaní americkí predstavitelia agentúre Reuters oznámili, že Spojené štáty sa chystajú rozšíriť počet vojakov, ktorí pomáhajú pri výcviku taiwanských síl. Reuters v roku 2021 uviedol, že na Taiwane sa strieda malý počet amerických špeciálnych jednotiek, ktoré cvičia taiwanské sily.
Čína označuje Taiwan za najcitlivejšiu a najdôležitejšiu otázku vo vzťahoch so Spojenými štátmi a táto téma je stálym zdrojom treníc medzi Pekingom a Washingtonom.