Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková dnes vyzvala Čínu, aby použila svoj vplyv na Rusko na ukončenie vojny na Ukrajine. Na tlačovej konferencii so svojím čínskym náprotivkom Čchin Kangom v Pekingu tiež varovala pred eskaláciou okolo Taiwanu a dodala, že všetky konflikty treba riešiť mierovou cestou. Informovala o tom agentúra Reuters.
Čchin Kang povedal, že je Čína ochotná spolupracovať s Nemeckom; tieto krajiny sú podľa jeho slov partnermi, nie protivníkmi. Ohľadom Ukrajiny je podľa neho Čína ochotná naďalej sa usilovať o mier a minister tiež vyjadril nádej, že všetky strany zapojené do krízy zostanú "objektívne".
Šéf čínskej diplomacie dnes tiež vyhlásil, že krajina nehodlá predávať zbrane stranám zapojeným do konfliktu na Ukrajine a bude regulovať export položiek s duálnym civilným aj vojenským využitím. Čchin Kang tým reagoval na obavy Spojených štátov a ďalších krajín, že Čína zvažuje poskytnúť vojenskú pomoc Rusku, ktoré Peking v konflikte podporuje politicky a rétoricky, zatiaľ čo formálne tvrdí, že zostáva neutrálny.
Pokiaľ ide o Taiwan, čínsky minister zahraničia vyhlásil, že ak chcú krajiny rešpektovať princíp jednej Číny, potom je ich povinnosťou stavať sa rezolútne proti taiwanskej nezávislosti.
Šéfka nemeckej diplomacie Čínu varovala pred použitím vojenskej sily proti Taiwanu. "Konflikty musia byť riešené mierovo," povedala po rozhovoroch so svojím čínskym náprotivkom.
Dodala, že Nemecko sleduje s veľkým znepokojením napätie v Taiwanskom prielive. "Jednostranná, násilná zmena status quo by bola pre nás Európanov neprijateľná," dodala Baerbocková. Destabilizácia v oblasti by podľa jej slov mala strašné následky pre globálnu ekonomiku a možnú vojenskú eskaláciu označila za "hororový scenár".
Nemecká ministerka zahraničia začala návštevu Číny vo štvrtok a v krajine zostane do soboty. Čínu mal navštíviť tiež šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell, ktorý ale mal pozitívny test na covid-19, a preto musel plánovanú trojdňovú cestu odložiť.
Borrell dnes na internetových stránkach Európskej únie zverejnil prejav, ktorý chcel v Číne predniesť. Uviedol v ňom, že pre Európu bude ťažké dôverovať Číne, ak sa nepokúsi nájsť politické riešenie ukrajinskej krízy.
"Pre Európsku úniu by bolo krajne ťažké, ak nie nemožné, udržať s Čínou vzťah založený na dôvere, ak Čína neprispeje k hľadaniu politického riešenia založeného na ruskom odsune z ukrajinského územia," stojí v prejave
"Neutralita voči porušovaniu medzinárodného práva nie je dôveryhodná," dodal Borrell a pripojil výzvu čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a aby Čína poskytla ukrajinskému ľudu väčšiu humanitárnu pomoc.
Si Ťin-pching sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 stretol dvakrát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ale so Zelenským nehovoril ani raz.