V Jekaterinburgu na Urale začal súd s bývalým starostom, opozičným politikom Jevgenijom Rojzmanom, obvineným z "diskreditácie" ruskej armády. "Riziká sú známe, hrozia mi až tri roky. Náladu mám normálne. Už tomu všetkému rozumiem," povedal obžalovaný novinárom podľa agentúry Interfax. Rojzman podľa nej zopakoval, že sa k vine nepriznáva.
Diskreditáciou armády sa v súčasnom Rusku rozumie akékoľvek vyhlásenie o činnosti ruských vojakov na Ukrajine, ktoré nie je v súlade s oficiálnym ruským výkladom.
Rojzmana zadržali v Jekaterinburgu vlani v auguste a následne obvinili z verejného počínania zameraného na diskreditáciu ruských ozbrojených síl. Podľa vyšetrovateľov oboznámil nespresnený počet svojich poslucháčov s presvedčením, že nasadenie ruských vojsk proti Ukrajine nie je správne. Zostal na slobode, ale súd mu zakázal internet, mobilný telefón a návštevy verejných miest. Rusko na susednú Ukrajinu zaútočilo vlani 24. februára, napadnutá krajina sa agresii bráni dodnes.
Minulý mesiac súd v Jekaterinburgu poslal niekdajšieho starostu tohto uralského mesta na 14 dní do väzenia za "predvádzanie extrémistickej symboliky v sociálnych sieťach". Konkrétne išlo o symbol Fondu boja proti korupcii opozičného lídra Alexeja Navaľného. Obhajoba márne argumentovala, že spomínaný symbol Navaľného organizácie, ktorú úrady zakázali ako extrémistickú, sa objavil na stránke "Jevgenij Rojzman" v ruskej sociálnej sieti VKontakte, s ktorou ale skutočný Rojzman nemá nič spoločné. Polícia si nedala ani tú prácu, aby vypátrala, komu stránka patrí a kto ju používa. Okrem toho premlčacia lehota podľa obhajoby už uplynula.
Vlani v auguste bol politik zadržaný na 48 hodín a za diskreditáciu armády bol opakovane pokutovaný, spolu sumou 150-tisíc rubľov. Ďalšiu pokutu vo výške 85-tisíc rubľov musel zaplatiť za neúctu k úradom.
Represie proti kritikom režimu ruského prezidenta Vladimira Putina sa vystupňovali po vlaňajšom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Väčšina oponentov utiekla do zahraničia, ďalší zavreli do väzenia. Tento mesiac si opozičný politik Vladimir Kara-Murza vypočul rozsudok, podľa ktorého si má odpykať 25 rokov vo väzení za "vlastizradu", pretože kritizoval ruské pomery vo svojich vystúpeniach v zahraničí. Kara-Murza predtým prirovnal súd k vykonštruovaným procesom za vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina.