Británia dodala Ukrajine niekoľko striel s plochou dráhou letu Storm Shadow. Informácie portálu CNN dnes potvrdil britský minister obrany Ben Wallace. Strely majú dosah vyše 250 kilometrov, a doletia tak z Ukrajiny aj do hĺbky Ruska. Ruská reakcia na britský krok je odmietavá. Londýn však podľa jedného zo zdrojov Ukrajinci uistili, že zbrane využijú len na svojom zvrchovanom území.
"Nebudeme jednoducho stáť obďaleč, zatiaľ čo Rusko zabíja civilistov," povedal Wallace poslancom v dolnej komore britského parlamentu. Počet striel v dodávke nespresnil, munícia však podľa neho mieri na Ukrajinu alebo už je priamo v krajine.
Moskva to vníma veľmi negatívne
Súčasný dosah zbraní dodaných zo Západu je podľa CNN zhruba 80 kilometrov. Strely Storm Shadow tak z hľadiska doletu "skutočne menia pravidlá hry", uviedol nemenovaný americký vojenský predstaviteľ. Kyjev môže zo svojich pozícií napríklad zasiahnuť ciele na Krymskom polostrove, ktorý Rusko nezákonne anektovalo v roku 2014, ale Ukrajina a väčšina medzinárodného spoločenstva ho považujú ďalej za časť ukrajinského územia.
Moskva sa zatiaľ obmedzila na komentár, že poskytnutie striel Ukrajine vníma "veľmi negatívne", uviedla ruská štátna agentúra RIA Novosti s odkazom na hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova. "Bude potrebná adekvátna odpoveď našich armádnych predstaviteľov," povedal podľa agentúry Peskov.
V minulosti sa západní spojenci Kyjeva zdráhali Ukrajine poskytnúť zbrane s dlhým dostrelom kvôli obavám, že by Kremeľ takéto dodávky mohol vnímať ako hlbšie zapojenie Západu do konfliktu alebo že by mohol prikročiť k eskalácii bojov.
Situáciu starostlivo vyhodnotili
Storm Shadow je riadená strela s plochou dráhou letu, ktorú spoločne vyvinuli Británia a Francúzsko. Obvykle je odpaľovaná zo vzduchu a vďaka technológii stealth je ťažko zachytiteľná radarom. Ukrajina sa dlhodobo a zatiaľ neúspešne usilovala o získanie taktických balistických striel ATACMS americkej výroby, ktoré majú dolet až 297 kilometrov. Strely Storm Shadow sa im tak s dosahom viac ako 250 kilometrov takmer vyrovnajú.
Ukrajinská armáda strely podľa Wallaca využije pri vytláčaní Ruska z "ukrajinského zvrchovaného územia". Britská podpora Kyjeva je podľa neho "zodpovedná, presne vymeraná a koordinovaná". Minister odmietol verejne komentovať, či Británia nejako použitie striel obmedzila, napísala agentúra AP. Londýn podľa neho starostlivo vyhodnotil, ako vo vzťahu k Rusku minimalizovať riziká spojené s dodávkou Storm Shadow.
Dodávky prichádzajú v čase, keď sa s napätím očakáva ukrajinská protiofenzíva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uviedol, že jeho krajina na začatie ďalšieho rozsiahleho protiútoku proti ruskej armáde, ktorá na Ukrajinu vpadla vlani vo februári, potrebuje ešte viac času.