Vojenská spolupráca Iránu a Ruska sa podľa zistení amerických spravodajcov prehlbuje, povedal dnes hovorca Bieleho domu John Kirby. Moskva podľa neho usiluje o nákup ďalších útočných dronov, ktoré by mohla použiť vo svojej vojne proti Ukrajine, informovala agentúra AP. Teherán od augusta Rusom poskytol vyše 400 bezpilotných lietadiel, o väčšinu z nich už ale ruské sily prišli, povedal Kirby.
"Používame prostriedky, ktoré máme k dispozícii, aby sme tieto aktivity odsúdili a narušili, a sme pripravení robiť viac," citovala hovorcu agentúra AFP. Kirby, ktorý je hovorcom amerického prezidenta Joea Bidena v otázkach národnej bezpečnosti, v tejto súvislosti avizoval nové sankcie.
Moskva a Teherán podľa neho "rozširujú svoju bezprecedentnú vojenskú spoluprácu". Povedal, že Rusko ponúka podporu týkajúcu sa rakiet, elektroniky či vzdušnej obrany, zatiaľ čo Irán dodáva drony na jedno použitie určené pre bombové útoky, ktorými Rusi ničia ukrajinskú infraštruktúru. Od augusta údajne Iránci dodali vyše 400 strojov, predovšetkým typu Šáhed.
"Tým, že Rusku tieto bezpilotné lietadlá poskytol, Irán priamo umožňuje ruskú agresívnu vojnu na Ukrajine," povedal Kirby.
Kyjev na používanie iránskych dronov pri ruských útokoch upozorňuje už niekoľko mesiacov a USA aj Európska únia kvôli tomu zaviedli nové protiiránske sankcie. Čo presne Teherán za podporu ruskej agresie dostal alebo dostane, Washington jasne neuvádza, vo februári Kirby v tejto súvislosti uviedol, že Iránci sa usilujú o vrtuľníky, radary či stíhačky.
Televízia CNN v marci s odvolaním sa na svoje zdroje informovala, že Rusi poskytujú západné zbrane zhromaždené na ukrajinských bojiskách, ktoré sa potom Iránci snažia napodobniť.
Americkí činitelia podľa AP dlhší čas uvádzajú, že Irán okrem poskytovania dronov zrejme zvažuje tiež predaj stoviek balistických striel Rusku. Biely dom dnes k tejto otázke neposkytol nové podrobnosti.