Administratíva prezidenta Joea Bidena v posledných týždňoch naznačila európskym spojencom, že im USA umožnia exportovať na Ukrajinu stíhačky F-16. Tvrdí to stanica CNN s odvolaním sa na svoje zdroje. Podľa interného dokumentu amerického vojenského letectva sú ukrajinskí piloti schopní naučiť sa so strojmi lietať za štyri mesiace.
Nemenovaní americkí činitelia povedali CNN, že Bidenova administratíva sa nechystá poslať na Ukrajinu F-16 zo svojich vlastných zásob, ale je pripravená schváliť ich vývoz spojencami. Americkí úradníci však údajne zatiaľ nemajú na stole žiadnu formálnu žiadosť tretej strany.
Nie sme proti
USA musia odovzdanie spojeneckých lietadiel ďalšiemu štátu schvaľovať kvôli citlivej americkej vojenskej technológii.
Na otázku portálu Politico, či by Pentagon súhlasil s udelením súhlasu spojencom, hovorca amerického ministerstva obrany odkázal na vyjadrenie nemenovaného činiteľa ministerstva, ktorý údajne vyhlásil „nie sme proti“.
USA sa ocitli pod veľkým tlakom zo strany spojencov po tom, čo Británia a Holandsko oznámili, že pracujú na vytvorení medzinárodnej koalície, ktorá si kladie za cieľ pomôcť Ukrajine F-16 získať a naučiť ukrajinských pilotov tieto stroje ovládať. Na Bidenovu administratívu ohľadom poskytnutia stíhačiek nalieha aj skupina zákonodarcov z oboch strán amerického politického spektra.
Denník The Guardian podotýka, že Washington kvôli svojej neochote uvažovať o dodávkach stíhačiek F-16 riskuje otvorenú roztržku s európskymi spojencami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa neho pravdepodobne nadnesie túto tému na summite G7 v Japonsku, ale bude si dávať pozor, aby Bidena neuviedol verejne do rozpakov. Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby uviedol, že téma stíhačiek by sa mohla preberať na okraj trojdňového summitu
Americký prezident sa staval proti poskytnutiu lietadiel s tým, že bude trvať niekoľko mesiacov, kým sa s nimi Ukrajinci naučia. Tiež sa obával možnej eskalácie konfliktu. Kyjev ho ubezpečuje, že stíhačky použije len na ukrajinskom území okupovanom Ruskom, nie na ruskom teritóriu. A navyše sa ukazuje, že Ukrajinci by si pilotovanie strojov osvojili rýchlo.
Štyri mesiace na výcvik
Interný dokument amerického vojenského letectva (USAF) uvádza, že ukrajinskí piloti sa môžu s F-16 naučiť lietať už za štyri mesiace, teda za oveľa kratšiu dobu, než akú doteraz uvádzal ako nutnú Pentagon.
Dokument získaný portálom Yahoo News vznikol na základni USAF v Arizone, kde výcvikom prechádzali dvaja ukrajinskí vojenskí piloti. Tí doteraz mali skúsenosti so stíhačkami sovietskej konštrukcie MiG-29 a Su-27, ale nikdy nelietali s F-16, ani nepodstúpili výcvik na tomto stroji.
Na základni ich s touto stíhačkou len krátko zoznámili, a potom im ponúkli „vyskúšať si“ ju na leteckom simulátore. Ukrajinskí piloti tak vo virtuálnej realite na simulátore „absolvovali“ deväť misií a „nalietali“ celkom 11,5 hodiny.
Počínanie Ukrajincov vyhodnocovali štyria skúsení americkí piloti, slúžiaci ako inštruktori. Dospeli k záveru, že ukrajinskí piloti sú schopní si celkom úspešne poradiť aj s najzložitejšími manévrami, ako je pristátie s vypnutým motorom alebo útok podľa parametrov zadaných počas letu, a to bez výcviku na F-16 a len po jednorazovom predvedení.
Najväčšie problémy Ukrajincom podľa inštruktorov robila zložitá avionika F-16 so všetkými údajmi zobrazovanými v angličtine, aj keď po dvoch týždňoch bolo zrejmé „výrazné zlepšenie“ jazykových schopností oboch pilotov. Tí tiež neboli zvyknutí lietať vo formáciách viacerých lietadiel, pretože ich výcvik sa stále opieral o taktiku zo sovietskej éry.
Celkovo komisia dospela k záveru, že štyri mesiace výcviku by reálne mohli stačiť. Tieto závery podľa Yahoo News môžu zvýšiť tlak na západných spojencov Ukrajiny, v prvom rade na samotných Američanov, ktorí až doteraz odmietali Kyjevu moderné stíhačky poskytnúť.
Okolo tritisíc kusov
Námestník ministra obrany Colin Kahl vo februári povedal výboru Kongresu pre ozbrojené zložky, že vycvičiť ukrajinských pilotov v lietaní so stíhačkami F-16 by trvalo rok a pol a bolo by to extrémne drahé. Kahl je podľa médií teraz na odchode z Pentagonu.
Ukrajinci doposiaľ lietajú so zastaranejším sovietskym vybavením. Žiadajú preto F-16, aby lepšie stíhali modernejšie ruské stroje.
Podľa výrobcu stíhačiek F-16 firmy Lockheed Martin je na svete v službe okolo tritisíc kusov týchto strojov, a to v 25 krajinách vrátane USA. V Európe ich majú Belgicko, Dánsko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Grécko a Turecko, objednalo si ich aj Slovensko. Kyjev o ne prosí okrem iného práve preto, že ich má toľko európskych, blízkych štátov bez toho, aby ich aktívne používali.