Rusko dnes označilo medzinárodnú organizáciu na ochranu životného prostredia Greenpeace za nežiaducu. Jej aktivity podľa ruskej prokuratúry ohrozujú ústavný poriadok a bezpečnosť krajiny, uviedla s odvolaním sa na vyhlásenie agentúra TASS. Na ruskom zozname nežiaducich organizácií, ktorým sa v podstate zakazuje pôsobenie v Rusku, je napríklad humanitárna organizácia Človek v ohrození alebo nezávislé médiá ako Bellingcat či Meduza.
"Na základe výsledkov štúdia poskytnutých materiálov sme dospeli k záveru, že aktivity medzinárodnej mimovládnej a neziskovej organizácie Greenpeace International (...) predstavujú ohrozenie ústavného poriadku a bezpečnosti Ruskej federácie," uviedla prokuratúra.
"Vo vzťahu k Ruskej federácii Greenpeace ekologické aktivity v skutočnosti sprevádza aktívnym presadzovaním politických postojov, pokusmi zasahovať do vnútorných záležitostí štátu a ich cieľom je podkopávať jeho ekonomické základy," píše sa vo vyhlásení.
Zoznam nežiaducich organizácií úrady vytvorili po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a vyhlásení západných protiruských sankcií. Teraz obsahuje viac ako osemdesiat subjektov. Organizácie zaradené na zoznam nesmú v Rusku pôsobiť a ruskí občania s nimi nesmú spolupracovať pod hrozbou až šesťročného väzenia.
Na zoznam ruské ministerstvo spravodlivosti v novembri 2019 zaradilo aj humanitárnu organizáciu Človek v ohrození, tento rok v marci potom rovnaký osud postihol ľudskoprávnu organizáciu Transparency International.