India čelí kritikám kvôli trojdňovej schôdzke delegátov členských krajín skupiny veľkých ekonomík G20, ktorá sa tento týždeň koná v oblasti Kašmíru. Vláda premiéra Naréndry Módího vedená hinduistickými nacionalistami zrušila v roku 2019 autonómny štatút prevažne moslimského štátu Džammú a Kašmír a posilnila nad ním kontrolu. Indické úrady chcú organizovaním stretnutia predstaviteľov pôsobiacich v turistickom sektore ukázať, že kontroverzné zmeny priniesli regiónu mier a prosperitu a zmenili ho na bezpečné miesto pre turistov, napísal list The Guardian. Čína a Saudská Arábia sa ale rozhodli stretnutie bojkotovať. Protesty zazneli aj zo strany Pakistanu, ktorý si oblasť Kašmíru tiež nárokuje, ale nie je členom G20.
Indickú časť Kašmíru sužovali od roku 1989 násilnosti súvisiace s povstaleckým bojom proti indickej vláde. Rebeli požadujú vznik samostatného štátu alebo zjednotenie Kašmíru pod pakistanskou vládou. Konflikt, ktorý si vyžiadal takmer 70-tisíc obetí, ochromil turistický priemysel v Kašmíre, ktorý je vďaka zasneženým horám, zeleným lúkam, záhradám s tulipánmi a priezračným jazerám označovaný za indické Švajčiarsko.
Federálne ministerstvo turistky podľa agentúry Reuters uviedlo, že v minulom roku navštívilo Kašmír 18,4 milióna turistov a indická vláda verí, že toto číslo rýchlo porastie. Zástupcovia kašmírskeho turistického priemyslu však oznámili, že medzi turistami v Kašmíre bolo vlani len 20-tisíc návštevníkov zo zahraničia, prevažne z Malajzie, Indonézie, Južnej Kórey a Taiwanu. Cieľom je teraz prilákať aj európskych turistov.
Stretnutie turistických predstaviteľov v oblasti Šrínagaru je jednou zo série stretnutí, ktoré india predsedajúca teraz organizuje skupine G20 pred summitom plánovaným na september do Dillí.
Pakistanský minister zahraničia Bilaval Bhutto Zardárí vyhlásil, že India zneužíva svoje predsedníctvo G20 tým, že organizuje schôdzku na spornom území Kašmíru. Región Kašmíru je rozdelený medzi Indiou a Pakistanom, ktorý oň od vyhlásenia nezávislosti v roku 1947 zviedli dve z troch vojen. Zardárí v pondelok navštívil pakistanskú časť Kašmíru, kde proti indickej schôdzke demonštrovali stovky ľudí.
Čína, ktorá je dlhodobým spojencom Pakistanu, sa rozhodla stretnutia nezúčastniť. Z Turecka a Saudskej Arábie odišli do Kašmíru iba zástupcovia súkromných firiem.
Fernand de Varennes, osobitný spravodajca OSN pre otázky menšín, minulý týždeň vo vyhlásení uviedol, že skupina G20 "nevedomky podporuje zdanie normálneho stavu" v Kašmíre, keď pritom v oblasti rastú prípady porušovania ľudských práv, politického prenasledovania a nezákonného zatýkania.
India kvôli schôdzke, konanej od pondelka do stredy, výrazne posilnila bezpečnostné opatrenia. Stretnutia sa zúčastňuje asi 60 delegátov z väčšiny krajín G20, píše The Guardian.