Po zničení Kachovskej priehrady na rieke Dneper v južnej časti Ukrajiny nemajú stovky tisíc ľudí ľahký prístup k pitnej vode, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
O pitnú vodu prišla väčšina ľudí aj v zhruba sedemtisícovej Hrušivke, obci ležiacej priamo na pravom brehu zničenej priehrady. Jej obyvatelia novinárom agentúry opísali, s čím sa stretávajú.
Spoliehajú sa na pomoc úradov
Keď minulý týždeň mnohým ľuďom v obci prestala tiecť voda z kohútika, začali tí, čo majú tú možnosť, napĺňať nádrže na vodu. "Ja mám štyri kubické metre. Je to dosť na mesiac, ale nie na pranie a podobné veci," povedal 70-ročný Oleksandr.
Iná obyvateľka dediny, 80-ročná Teťjana chytá dažďovú vodu do pohárov. Pamätá si pritom ešte na dobu, keď sa pred 70 rokmi vďaka výstavbe priehrady zaviedla pitná voda do hlavných ulíc Hrušivky.
Kohútikovú vodu má teraz 15 percent obyvateľov v dedine. Ostatní sa spoliehajú na pomoc úradov. V stredu vedenie mesta podľa oznámenia starostu ľuďom doručilo 2160 fliaš pitnej vody. V obci však žije vyše 7500 ľudí.
Vodou treba šetriť
Ukrajinská vláda sa snaží zabezpečiť v postihnutých oblastiach náhradné zdroje vody aj predchádzať možným rizikám vyplývajúcim z kontaminovanej vody. Na zabezpečenie dodávok vody v južnej časti krajiny vyčlenila 2,5 miliardy hrivien.
Opatrenia zahŕňajú vyslanie čističiek vody do oblasti, zriadenie centier na distribúciu zabalenej vody alebo výstavbu nového potrubia v dĺžke 87 kilometrov. Jeho vybudovanie by však podľa odborníkov mohlo trvať mesiace.
Vedeniu miest tak neostáva, než apelovať na obyvateľov, ktorí už majú za sebou mesiace raketových útokov a výpadkov elektriny, aby začali šetriť vodou. Napríklad Oleksandr Vilkul, zástupca mestskej správy Kryvého Rihu uviedol, že mesto síce zásoby vody má, ale že by sa mohli rýchlo minúť.
"Prvou možnosťou je, že nebudeme šetriť a po mesiaci bude 70 percent mesta bez vody," varoval podľa Reuters. "Druhá možnosť je, že budeme šetriť a získame čas na vykonanie nevyhnutných prác. Žiadne iné možnosti nie sú. Je veľmi dôležité, aby všetci znížili spotrebu vody o 40 percent," podčiarkol Vilkul. Kryvyj Rih, rodné mesto prezidenta Zelenského, malo pred vojnou asi 600-tisíc obyvateľov.
Obnova priehrady by bola nákladná
Hrádza Kachovskej priehrady sa pretrhla minulý týždeň, čo spôsobilo na juhu Ukrajiny katastrofálne záplavy. Po niekoľkých dňoch hladina vody v priehrade klesla pod takzvaný mŕtvy bod, kedy už nemožno odoberať vodu pre obce.
Priehrada bola dôležitá nielen pre dodávky pitnej vody, ale aj pre poľnohospodárstvo, priemyselné podniky alebo chladenie Záporožskej jadrovej elektrárne. Ešte dlho sa voda do priehrady nevráti, pretože jej prípadná obnova by bola veľmi nákladná. Podľa skoršieho komentára riaditeľa ukrajinského Inštitútu pre vodohospodárstvo a melódie Mychajla Jacjuka by sa náklady na obnovu vyšplhali na miliardy eur. Ukrajina viní Rusko, že priehradu zámerne vyhodilo do povetria. Moskva to popiera a vinu za zničenie priehrady svaluje na Ukrajinu.