Francúzsko pred niekoľkými dňami zmenilo postoj k otázke ukrajinského členstva v NATO a rozhodlo sa presadzovať "perspektívu prijatia Ukrajiny" v snahe priblížiť rokovania medzi Moskvou a Kyjevom. S odvolaním sa na svoje zdroje to dnes uviedol denník Le Monde.
Paríž by sa tak priblížil postoju členských krajín aliancie v strednej a východnej Európe pred júlovým summitom NATO, kde bude podpora Ukrajiny opäť kľúčovou témou.
Vnútri fínskych vojnových príprav na novej frontovej línii NATO s Ruskom:
Francúzsko doteraz zastávalo podobnú líniu ako Berlín a Washington a prezident Emmanuel Macron hovoril o potrebe poskytnúť Kyjevu nešpecifikované bezpečnostné záruky, nie prísľub členstva v NATO. Minulý pondelok na tlačovej konferencii s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzem uviedol, že aliancia by mala Ukrajinu podporovať, "aby mala všetky vyhliadky, na ktoré má nárok".
V ten istý deň sa podľa informácií Le Monde konala v Elyzejskom paláci "obranná rada", ktorá sa zaoberala variantom eventuálneho vstupu Ukrajiny do NATO. Tá je teraz považovaná za plnohodnotnú bezpečnostnú záruku, píše denník.
Francúzski činitelia dospeli k záveru, že by mohla odradiť Rusko od pokračovania vo vojne proti Ukrajine alebo v prípade zamrznutia konfliktu odvrátiť nový ruský útok. Na druhej strane by tiež mohla presvedčiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k začatiu rokovaní, až Ukrajinci dokončia prebiehajúcu protiofenzívu, vysvetľuje Le Monde uvažovanie v Paríži.
Posun francúzskeho stanoviska je súčasťou zložitých diskusií vo vnútri Severoatlantickej aliancie pred summitom v litovskom Vilniuse 11. a 12. júla. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň povedal, že Kyjev pri tejto príležitosti nedostane pozvánku do aliancie, členské štáty by sa však mohli dohodnúť na spôsobe priblíženia Ukrajiny k NATO.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého krajina o členstvo požiadala vlani v septembri, spojencov vyzýva, aby Kyjevu ponúkli cestu do aliancie. Ako však zdôrazňuje napríklad šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková, NATO nemôže prijať krajinu, ktorá je vo vojne. Po prísľube členstva pre Ukrajinu medzitým volajú východní členovia aliancie ako Poľsko a pobaltské krajiny.
Podobne sa k veci stavia tiež český prezident Petr Pavel, ktorý minulý týždeň vyzval členov NATO, aby na nadchádzajúcom summite zaujali k možnosti povojnového vstupu Ukrajiny do aliancie jasný postoj. Podľa hlavy štátu bude ukrajinská armáda na členstvo čoskoro pripravená a vstup Ukrajiny do NATO by mal prínos pre alianciu samotnú.