Ukrajina zápasí s neplnením dodávok zbraní, za ktoré zaplatila, a často aj so zlým stavom techniky dodanej západnými spojencami. Tvrdia to zahraničné médiá, ktoré sa odvolávajú na ukrajinské vládne dokumenty a predstaviteľov oboznámených s nákupmi zbraní. Niektorí však tvrdia, že problémy sú vzhľadom na rozsah objemu zbraní nevyhnutné.
VIDEO: Transfer talianskych húfnic na Ukrajinu:
Zbrane, ktoré nedorazili a nevrátené peniaze
Dokopy podľa amerického denníka The New York Times Ukrajina od začiatku ruskej invázie zaplatila 800 miliónov dolárov za zazmluvnené zbrane, ktoré buď nikdy nedorazili, alebo ich dorazila len časť. V niektorých prípadoch sprostredkovatelia zmlúv peniaze vrátili, upresňuje denník. Problémy boli aj v prípade zmlúv uzavretých s ukrajinskými štátnymi zbrojárskymi spoločnosťami, ktoré pôsobia ako sprostredkovatelia.
„Mali sme prípady, keď sme zaplatili peniaze a nič nedostali,“ povedal NYT námestník ukrajinského ministra obrany Volodymyr Havrylov. Vláda preto tento rok analyzuje svoje minulé nákupy, aby mohla problematických zmluvných partnerov vylúčiť.
Problémy sú vzhľadom na rozsah objemu zbraní dodávaných Ukrajine nevyhnutné, uviedol americký denník. Spojenci Kyjeva dodali Ukrajine zbrane za desiatky miliárd dolárov a sama Ukrajina utratila za nákupy zbraní ďalšie miliardy dolárov. V niektorých prípadoch spojenci dodávali moderné zbrane, v iných však išlo o vybavenie, ktoré ležalo v skladoch a v najlepšom prípade potrebovalo dôkladnú prehliadku a opravu.
Asi 30 percent zbraní v ukrajinskom arzenáli sa neustále opravuje. Podľa odborníkov ide o vysoký podiel, a to najmä vzhľadom na to, že ukrajinská armáda nemá počas začínajúcej protiofenzívy zbraní nazvyš.
Problém s kvalitou aj dodávkami
Skutočnosť, že zbrane poskytnuté spojencami nie sú vždy v skvelom stave, podľa NYT dobre ilustruje nedávny dar 33 húfnic od Talianska. Na videách ukazujúcich darovanú techniku pritom bolo vidieť, ako sa z motora jednej z nich valí dym a z motorov ďalších odkvapkáva chladiaca kvapalina. Talianske ministerstvo obrany však vo vyhlásení uviedlo, že húfnice vyradilo zo svojho arzenálu už pred rokmi, ale že Ukrajina ich aj tak chcela s tým, že ich bude repasovať.
Podľa vládnych dokumentov ukrajinské ministerstvo obrany zaplatilo americkej firme za opravy 33 húfnic poskytnutých Talianskom 19,8 milióna dolárov. V januári na Ukrajinu dorazilo 13 z týchto húfnic, stroje však stále neboli v stave, kedy by mohli byť nasadené v boji, uvádzajú aj vládne dokumenty.
Ukrajinskí predstavitelia sa následne sťažovali, že americká firma nedodržala zazmluvnené podmienky vzhľadom na to, že oprava húfnic mala byť hotová do decembra. Firma obvinenia odmieta a tvrdí, že húfnice dodané na Ukrajinu fungovali.
Ukrajina sa však obvykle na nedostatky dodanej techniky nesťažuje. "S kvalitou niektorých húfníc boli problémy, ale musíme mať na pamäti, že išlo o dar," povedal podľa NYT Havrylov.
Niektoré iné dodávky sú tak oneskorené alebo nepredvídateľné, že značne komplikujú ukrajinské možnosti plánovať. To bol podľa NYT prípad dodávky 29 terénnych vozidiel Humvee, ktoré mala poslať americká jednotka v Kuvajte. Vozidlá ešte v Kuvajte prešli údržbou a ich stav potom jednotka skontrolovala.
Keď však vozidlá dorazili na základňu do Poľska, ukázalo sa, že 25 z nich má nefunkčné pneumatiky. Trvalo potom takmer mesiac, kým sa podarilo zohnať náhradné. To podľa správy Pentagonu zdržalo dodanie ďalšieho vybavenia na Ukrajinu a vyžiadalo si značné množstvo práce a času.