Súostrovie Orkneje by mohlo opustiť Spojené kráľovstvo a stať sa samosprávnym územím Nórska. Miestna rada sa totiž rozhodla preskúmať „alternatívne formy správy“, ktoré by ostrovom pri severnom pobreží Škótska umožnili získať viac ekonomických príležitostí. Jednou z možností je aj zmena právneho postavenia v rámci Británie.
VIDEO: Spojené kráľovstvo a ostrov Orkneje sa stanú samosprávami.
Komplikácie s venom
Ostrovná rada sa tento týždeň začne zaoberať návrhom na preskúmanie „severských väzieb“ súostrovia, ktorý predložil jej predseda James Stockan. Bude tiež skúmať, ako funguje správa napríklad na ostrovoch Guernsey a Jersey, ktoré sú súčasťou britského závislého územia.
Orkneje boli do roku 1472 pod nórskou a dánskou kontrolou, než boli odovzdané Škótsku ako záruka za veno Markéty Dánskej. Keďže veno nebolo nikdy vyplatené, súostrovie prepadlo spoločne so Shetlandmi škótskej korune.
„Boli sme súčasťou nórskeho kráľovstva oveľa dlhšie, než sme boli súčasťou Spojeného kráľovstva,“ povedal Stockan stanici BBC. „Ľudia v orknejských uliciach za mnou chodia a pýtajú sa ma, kedy už to veno splatíme a vrátime sa do Nórska. Je tam obrovská spriaznenosť a obrovský, hlboký kultúrny vzťah. To je presne tá chvíľa, kedy treba preskúmať, čo je možné,“ povedal vedúci rady.
Málo prostriedkov na obyvateľov
Orknejské ostrovy ostali "strašne sklamané" vládami v Edinburghu a Londýne, uviedol Stockan. Na jedného obyvateľa podľa neho dostávajú menej prostriedkov ako Shetlandy a Vonkajšie Hebridy.
Podnet, ktorým sa bude ostrovná rada zaoberať, sa zmieňuje aj o Faerských ostrovoch, samosprávnom území Dánska v Severnom mori.
Liberálno-demokratický poslanec za Orkneje Liam McArthur uviedol, že „kladenie prekážok“ je nebezpečné, ale povedal, že podporuje posilnenie postavenia ostrovných komunít. "Podobné návrhy zvažovala rada Orknejských ostrovov v čase posledného referenda o nezávislosti a ja by som rád pochopil, ako by sa tieto návrhy líšili," dodal.
Rada Orknejských ostrovov už v roku 2017 odhlasovala, že sa bude zaoberať tým, či by ostrovy mohli mať väčšiu autonómiu. Hoci chceli mať „silnejší hlas“, nepodporila úplnú nezávislosť Orknejí.
Akákoľvek ústavná zmena by pravdepodobne vyžadovala kombináciu petícií, referend a legislatívy v britskom i škótskom parlamente.