Skupina leteckých spoločností z Európy aj Spojených štátov neuspela na odvolacom súde, holandská vláda tak môže znížiť počet letov na amsterdamskom letisku Schiphol, ako plánovala. Jej cieľ je počet letov do roku 2024 znížiť o 12 percent na 440-tisíc ročne a znížiť tým hladinu emisií aj hluku.
VIDEO: Budeme vedieť lietať bez emisií?
Dočasné riešenie na zníženie emisií
Verdikt je prehrou pre letecké spoločnosti vrátane holandskej divízie skupiny Air France-KLM, Delta Air Lines, EasyJet, ale aj lobistickej skupiny International Air Transport Association (IATA). Spoločnosť KLM vo vyhlásení uviedla, že ju rozhodnutie súdu sklamalo a že sa ním zaoberá.
Práve KLM iniciovala žalobu na holandskú vládu. „Letisko Schiphol významne prispieva k holandskej ekonomike a priamo aj nepriamo poskytuje viac ako stotisíc pracovných miest. Letiská každoročne využívajú milióny ľudí z celého Holandska k obchodným cestám, dovolenke, rodinným návštevám alebo štúdiu, vďaka svojej medzinárodnej sieti je letisko atraktívne pre zahraničné spoločnosti, ktoré sa chcú v Holandsku usadiť,“ písalo sa v oznámení.
Vláda oznámila obmedzenie letov vo februári a označila ich za dočasné riešenie, ktoré má znížiť hlukové emisie a riešiť ďalšie problémy životného prostredia. Väčšinovým vlastníkom skupiny Royal Schiphol Group, prevádzkovateľa letísk v Holandsku, je holandský štát.
„Najhoršieho letisko na svete“
„Naše rozhodnutia môžu mať významný vplyv na letecký sektor, ale sú nevyhnutné. Ukazuje to na fakt, že naše klimatické snahy myslíme vážne,“ uviedol už skôr pre agentúru Bloomberg generálny riaditeľ letiska Schiphol Ruud Sondag.
V minulom roku prešlo amsterdamským letiskom takmer 53 miliónov cestujúcich. Združenie ACI Europe, ktoré zastupuje európske letiská, uvádza, že Schiphol má najviac priamych leteckých spojení zo všetkých letísk v Európe a predstihol v tomto ohľade Istanbul aj londýnske Heathrow.
„Narušenie prevádzky je strašné, výkonnosť je príšerná a zároveň chcú zvýšiť poplatky,“ povedal šéf združenia IATA Willie Walsh v júni na výročnom zasadnutí skuypiny v Istanbule. Schiphol podľa neho prevzal od Heathrow cenu „najhoršieho letiska na svete“.