Zhruba 28 percent Izraelčanov zvažuje po pondelkovom schválení kontroverzného zákona, ktorý obmedzuje právomoci najvyššieho súdu v prospech vlády, odchod z krajiny. Napísal to dnes s odvolaním sa na prieskum stanice Channel 13 server The Times of Israel. V dôsledku normy, proti ktorej už dlhé mesiace Izraelčania masovo protestujú, klesla podľa dvoch prieskumov popularita aj izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, napísala agentúra Reuters.
Prieskum vykonaný v utorok, teda deň po schválení prvého zákona z balíka justičných reforiem v izraelskom parlamente, ukázal, že odchod z Izraela zvažuje takmer tretina opýtaných. Na 64 percent respondentov naopak podobný krok nezvažuje, osem percent si nie je istých.
Viac ako polovica opýtaných, 54 percent, uviedla, že sa v súvislosti s reformou súdnictva obáva o bezpečnosť Izraela a 56 percent má obavy, že reforma povedie k občianskej vojne. Dôveru v Netanjahuovo uistenie, že chce ohľadom zvyšných zákonov dosiahnuť kompromis, má podľa prieskumu 33 percent respondentov. Vieru v Netanjahuove slová ale má vyše 80 percent z tých, ktorí sú zároveň voličmi premiérovej strany Likud.
Ak by sa teraz konali v Izraeli voľby, počet kresiel Netanjahuovej vládnej koalície by v 120-miestnom parlamente klesol zo súčasných 64 na 52 alebo 53, ukázali v utorok neskoro večer prieskumy staníc N12 News a Channel 13. Likud by podľa nich získal 28, respektíve 25 kresiel.
Schválenie prvého kľúčového zákona, ktorý je súčasťou vládnej snahy o reformu súdnictva, v Izraeli zintenzívnilo protesty. Lekári v utorok vyhlásili štrajk a záložníci v armáde požiadali o prerušenie služby. Kríza rozdeľuje izraelskú spoločnosť a podľa expremiéra Ehuda Olmerta krajinu ženie do občianskej vojny. Pondelňajšie hlasovanie zasiahlo aj izraelskú ekonomiku, pretože vyvolalo odliv zahraničných investorov a oslabilo izraelskú menu, napísala agentúra Reuters.
Justičná reforma vyvolala aj kritiku zo zahraničia, napríklad Spojené štáty označili hlasovanie za "nešťastné". Na dopady krízy sa pripravujú aj odporcovia Izraela v regióne, ktorí podľa zdrojov Reuters zvolali schôdzky na najvyššej úrovni, aby zvážili spôsoby, ako môžu zo vzniknutej situácie ťažiť.