Pracovníci inštalujú logo spoločnosti X (donedávna známej pod názvom Twitter), umiestnené na streche jej sídla v kalifornskom San Franciscu. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Agentúra AFP zažalovala platformu X Elona Muska za zneužívanie autorských práv

02.08.2023, 20:43
Autor:
TASRTASR

AFP chce prostredníctvom žaloby od sociálnej platformy X získať údaje, na základe ktorých by odhadla primeranú výšku odškodnenia za obsah zverejnený na tejto platforme.

Francúzska tlačová agentúra AFP v stredu na súde zažalovala americkú spoločnosť X (donedávna Twitter) za údajné porušovanie autorských práv.

AFP chce prostredníctvom žaloby od sociálnej platformy X získať údaje, na základe ktorých by odhadla primeranú výšku odškodnenia za obsah zverejnený na tejto platforme.

Mediálne spoločnosti dlhodobo argumentujú, že sociálnym platformám pridávajú hodnotu svojimi článkami a obrázkami, a teda by mali byť za tento obsah platené.

image

Už onedlho sa budeme môcť porozprávať s Lincolnom. Zuckerberg naplno experimentuje s umelou inteligenciou

Túto snahu podporila aj Európska únia v roku 2019 v podobe zákona, ktorý umožňuje vyplácanie poplatkov za zdieľanie obsahu. Spoločnosti Google a Facebook nakoniec súhlasili s vyplatením niektorých francúzskych médií.

AFP však obvinila spoločnosť X, ktorú vlastní miliardár Elon Musk, že sa odmietla podieľať na diskusiách vyplývajúcich z európskej legislatívy.

"Agentúra bude naďalej využívať vhodné právne prostriedky v spolupráci s každou príslušnou platformou, aby zabezpečila spravodlivé rozdelenie hodnoty vytvorenej zdieľaním spravodajského obsahu," uvádza sa vo vyhlásení AFP. Spoločnosť X sa k žalobe bezprostredne nevyjadrila.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 05:38