Počet obetí niekoľkodňového ničivého požiaru na havajskom ostrove Maui sa vyšplhal na 67. Oznámili to tamojšie úrady. Hasiči podľa úradov stále pokračujú v práci a oheň ešte nie je plne pod kontrolou, napísala agentúra AP.
"Bolo potvrdených ďalších 12 úmrtí," uviedla samospráva okresu Maui. "Počet obetí sa tak dostáva na 67," dodala. Podľa úradov ide o najhoršiu prírodnú katastrofu v histórii štátu Havaj, napísala agentúra Reuters.
Oheň na Maui spôsobil ohromné škody predovšetkým v historickej Lahaine, ktorá bola v 19. storočí hlavným mestom bývalého Havajského kráľovstva. Zhorel okrem iného 200 rokov starý kostol Waiola (predtým Wainee), na ktorého cintoríne sú pochovaní havajskí králi a kráľovné.
V piatok začali úrady evakuovaným obyvateľom umožňovať návrat do Lahainy. Agentúra AP opisuje, že na uliciach mesta boli k videniu obhorené výťahové šachty, ktoré zostali po zničených bytových domoch, kostry áut pod spadnutými stĺpmi alebo trampolíny a kolobežky znetvorené extrémnymi teplotami.
Vyšetrovanie úradov
Havajská generálna prokuratúra uviedla, že začína vyšetrovanie toho, ako úrady reagovali na ničivé lesné požiare, ktoré si vyžiadali najmenej 67 mŕtvych. Informuje o tom agentúra AFP.
"Generálna prokuratúra tento týždeň komplexne preskúma kritické rozhodnutia a postupy, ktoré boli uplatnené pred, počas a po požiaroch na ostrovoch Maui a Hawai," uvádza sa vo vyhlásení generálnej prokurátorky Anny Lopezovej.
Oznámenie prichádza v čase silnejúcej kritiky oficiálnej reakcie na požiare, z ktorých najvážnejší zachvátil historické mesto Lahaina, ktoré ľahlo popolom. Obyvatelia sa sťažovali, že nedostali žiadne varovanie pred požiarom, ktorý uväznil ľudí v meste.
"Generálna prokuratúra zdieľa smútok, ktorý pociťujú všetci na Havaji, a naše srdcia sú s každým, koho táto tragédia zasiahla," uvádza sa vo vyhlásení. "Môj úrad sa zaviazal preskúmať rozhodnutia, ktoré boli prijaté pred požiarmi a počas nich, a podeliť sa s verejnosťou o výsledky tohto preskúmania," uviedla Lopezová.
Mnoho ľudí, ktorí prežili požiare, však v rozhovoroch uviedlo, že nepočuli žiadne sirény, ani nedostali varovanie, ktoré by im poskytlo dostatok času na prípravu. To, že sú v nebezpečenstve, si uvedomili až keď v blízkosti videli plamene alebo počuli výbuchy.
Záznamy o riadení núdzových situácií na Havaji nenasvedčujú tomu, že by pred tým, ako ľudia museli utekať o život, zazneli varovné sirény. Úradníci namiesto toho posielali varovania na mobilné telefóny a cez televízne a rozhlasové stanice, no rozsiahle výpadky elektriny a mobilných telefónov mohli obmedziť ich dosah.