Mierová a bezpečnostná rada Africkej únie AU dnes rozhodla o okamžitom pozastavení účasti Nigérie na všetkých činnostiach 55-členného bloku.
Zároveň vyzvala všetky členské štáty aj medzinárodné spoločenstvo, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by nezákonnému režimu v Nigeri, ktorý vznikol z vojenského puču z 26. júla, mohli dodať zdanlivosť legitimity. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie rady.
Ekonomické a bezpečnostné dopady
Rada v komuniké ďalej potvrdila svoju plnú solidaritu s vytrvalým úsilím Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov ECOWAS obnoviť ústavný poriadok v Nigeri mierovými prostriedkami. Opätovne vyzvala predstaviteľov vojenskej junty, aby prepustili zadržiavaného prezidenta Mohameda Bazouma a vrátili sa do kasární.
Rada, ktorá dohliada na bezpečnostné otázky a vojenské intervenčné misie Africkej únie, ďalej uviedla, že berie na vedomie rozhodnutie ECOWAS aktivovať pohotovostné sily pre prípadnú vojenskú intervenciu v Nigeri.
Požiadala tiež komisiu Africkej únie, aby vyhodnotila ekonomické, sociálne a bezpečnostné dopady takejto akcie.
Wagnerovci v Mali
ECOWAS cez víkend oznámil, že už rozhodol o bližšie nešpecifikovanom dátume vojenskej intervencie do Nigeru, ak zlyhá všetko diplomatické úsilie.
Mierová a bezpečnostná rada vo vyhlásení dodala, že ostro odmieta zasahovanie akýchkoľvek vonkajších aktérov alebo krajín mimo Afriky do mierových a bezpečnostných záležitostí kontinentu, vrátane pôsobenia súkromných vojenských spoločností.
V susednom Mali, kde sa pri moci taktiež drží vojenská junta, pôsobí ruská žoldnierska Wagnerova skupina a agentúra AP predtým s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedla, že o jej pomoc požiadala aj junta v Nigeri.
Šéf skupiny Jevgenij Prigožin v pondelok na sociálnych sieťach zverejnil prvé video od konca júna, keď sa spolu so svojimi žoldniermi v Rusku pokúsil o ozbrojenú vzburu. Na záberoch stojí v púštnej krajine v maskáčoch a so zbraňou v ruke.