Po včerajšom páde lietadla v Rusku, pri ktorom zrejme zomrel zakladateľ žoldnierskej skupiny známej ako wagnerovci Jevgenij Prigožin, sa mnohí členovia tohto zoskupenia snažia zrejme vrátiť z Bieloruska späť do Ruska. Napísal to portál Ukrajinska pravda s odvolaním sa na ukrajinský projekt Centrum národného odporu.
Podľa tohto zdroja bola v stredu večer zbalená časť táborov, v ktorých žoldnieri v Bielorusku žili. Podľa projektu je pravdepodobné, že wagnerovci zamierili k hraniciam s Ruskom. V odchode im však bránia bieloruské tajné služby.
Bieloruská opozičná skupina Hajun uviedla, že blízko miesta, kde leží veľký tábor wagnerovcov, sú značné problémy s mobilným signálom.
Hlásil sa z Afriky
Do Bieloruska sa mnohí Prigožinovi bojovníci presunuli po tom, čo skupina v júni podnikla krátke ťaženie na Moskvu na protest proti ruskému armádnemu vedeniu. Po obsadení miliónového ruského mesta Rostov nad Donom, ktoré leží pri ukrajinských hraniciach, sa wagnerovci vydali na sever k metropole, ale samotný Prigožin akciu odvolal v čase, keď sa konvoj nachádzal len pár hodín cesty od svojho cieľa.
Sám Prigožin od júna verejne vystupoval iba sporadicky a nebolo jasné, kde sa zdržiava. Posledné zverejnené video ho údajne ukazovalo v niektorej z afrických krajín. Pravdepodobne v Nigeri, kde armáda nedávno vykonala prevrat, ktorý zvrhol tamojšiu prozápadnú vládu.
Do Bieloruska sa žoldnieri presunuli po tom, čo Prigožinovi údajne podľa Kremľa prisľúbil ochranu tamojší autoritársky vodca Alexandr Lukašenko.
Špekulácie o zostrelení
Bieloruská opozičná predstaviteľka Sviatlana Cichanouská v reakcii na správu o páde lietadla s Prigožinom na palube podľa bieloruského portálu Zerkalo uviedla, že "Lukašenkovým zárukám evidentne nemožno veriť". Cichanouská sa Lukašenkovi postavila v posledných bieloruských prezidentských voľbách a podľa pozorovateľských skupín v nich zvíťazila, hoci centrálna volebná komisia označila oficiálne za víťaza Lukašenka.
V stredu v ruskej Tverskej oblasti spadlo súkromné lietadlo s desiatimi ľuďmi na palube. Na zozname cestujúcich bol podľa federálnej agentúry pre leteckú dopravu Rosaviacija uvedený ako Prigožin, tak aj jeden z veliteľov jeho žoldnierov Dmitrij Utkin. Oficiálne ich smrť zatiaľ potvrdená nebola, o jeho úmrtí však informovali aj wagnerovcom blízke internetové zdroje.
Rýchlo sa na základe zverejnených záberov začali šíriť špekulácie o tom, že Prigožinovo lietadlo bolo buď zostrelené, alebo že na jeho palube vybuchla nálož. Ani jedna zo spomenutých možností však nie je potvrdená.