Ruská armáda pristúpila k novému riešeniu, ako uchrániť Krymský most pred útokmi ukrajinských vodných dronov. Cielene okolo mosta potápa trajekty, a umiestňuje medzi ne rahná. Podobných barikád vznikne najmenej šesť.
Majú zabrániť prieniku nepriateľských dronov k základom mosta.
VIDEO: Rusko potápalo trajekty v snahe ochrániť Krymský most:
Kremeľ urobí čokoľvek
Informovala o tom v utorok ukrajinská tajná služba na Telegrame. Podľa nej tak ruská armáda vytvára ochrannú bariéru okolo Krymského alebo aj Kerčského mosta, ktorý je častým cieľom ukrajinských navádzaných strojov.
Denník The Moscow Times uvádza, že už bol jeden trajekt potopený, a ďalší Rusi na potopenie pripravujú. Celkom sa ruská armáda chystá potopiť najmenej šesť takých plavidiel, medzi ktoré potom inštaluje rahná.
„Je to rozhodnutie, ktoré odráža úspešné ukrajinské útoky z posledných týždňov,“ napísala ukrajinská obranná rozviedka, podľa ktorej už Krymský most utrpel príliš veľa vážnych škôd.
"Posledné údery na Krymský most opäť zhoršili situáciu pre nepriateľské zoskupenie vojsk na juhu Ukrajiny a vyvolali hysterickú reakciu vojenského a politického vedenia Moskvy," doplnila rozviedka vo svojom príspevku. Kremeľ podľa nej urobí čokoľvek, aby most zabezpečil. „Má totiž zásadný význam pre vojenskú logistiku,“ zdôrazňuje rozviedka.
Nálož v plastovej fólii
Ukrajinské sily zaútočili na most už dvakrát. V júli tohto roku bola vyhlásená núdzová situácia, kvôli dvom explóziám. K útoku z októbra 2022, pri ktorom explodoval nákladný automobil a most skončil vážne poškodený, sa Ukrajina neskôr taktiež prihlásila. Šéf Ukrajinskej tajnej služby SBU Vasyl Maliuk vtedy povedal, že je to „jedna z realizácií“.
Maliuk však tiež priblížil detaily októbrovej operácie. Pripravený kamión bol vtedy naložený 21 tonami hexogénu (trhavina označovaná aj ako RDX). Ukrajinci ho ukryli do roliek s plastovou fóliou, ktorá bola natoľko silná, že skenery na kontrolnom stanovisku výbušninu neodhalili.
Na to, aby bolo možné obísť elektronické zariadenia schopné rušiť súradnice GPS na výbušných zariadeniach, vyvinula SBU špeciálny technický systém. Nákladné vozidlo naložené výbušninami vďaka systému bez problémov obišlo „rušičky“, nabehlo na Krymský most a explodovalo.
Na júlový útok využila Ukrajina špeciálne upravené námorné drony. Podľa Maliuka sa tieto drony vďaka najnovším technológiám a ukrajinským súčiastkam stávajú pre ruské radary v podstate neviditeľnými.