Zimbabwčania dnes hlasujú druhým dňom v 40 volebných okrskoch, ktoré v stredajších parlamentných a prezidentských voľbách neotvorili včas svoje miestnosti. Miestna popredná právnička tvrdí, že polícia zadržiava 40 občianskych aktivistov, ktorí na voľby dohliadali.
Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej oba tieto aspekty hlasovania zrejme podkopávajú dôveryhodnosť volebného procesu v krajine, kde sa už 43 rokov drží pri moci jedna strana a kde minulé voľby sprevádzali podvody a násilie.
Roselyn Hanziová, riaditeľka ľudskoprávnej organizácie Zimbabwe Lawyers for Human Rights, hovorí, že dostala informáciu, že polícia v stredu večer zadržala zhruba 40 členov dvoch občianskych spolkov a vykonala raziu v ich kanceláriách.
V príspevku na sociálnej sieti X, predtým Twitteri, Hanziová uviedla, že aktivisti nemajú prístup k právnikom a nesmú telefonovať. Hovorca polície sa k veci odmietol vyjadriť.
Logistické problémy
Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa v stredu večer vydal rozhodnutie, že voľby budú pokračovať aj dnes. Spravodlivý priebeh hlasovania žiadajú zahraniční veritelia a darcovia, ktorí sa Zimbabwe dlhodobo stránia pre zlé hospodárenie, porušovanie ľudských práv a falšovanie volieb za vlády Afrického národného zväzu Zimbabwe - Vlasteneckého frontu (ZANU-PF).
Zimbabwianska volebná komisia vysvetlila oneskorené otvorenie volebných miestností logistickými problémami, napríklad s tlačením volebných lístkov bez toho, aby uviedla podrobnosti. Odporcovia vlády však úrady podozrievajú, že chcú odradiť od hlasovania voličov v bašte opozície.
Hoci 40 volebných okrskov predstavuje len jedno percento celkového počtu, 11 z nich sa nachádza v hlavnom meste Harare, ktoré má najväčší počet registrovaných voličov.
Komisia nebola pripravená
Eldred Masungure, lektor politológie na Zimbabwianskej univerzite, hovorí, že oneskorené otvorenie miestností ohrozuje dôveryhodnosť volebnej komisie aj celých volieb.
"Naznačuje to, že komisia zďaleka nebola pripravená. V postihnutých okrskoch sme boli svedkami toho, čo sa rovná inštitucionálnej katastrofe," povedal Masungure. "Toto bezprávie bolo čiastočne vyriešené, ale nie každý bude mať čas alebo prostriedky hlasovať dnes."
Výsledky parlamentných volieb v Zimbabwe mali pôvodne začať prichádzať počas dneška a výsledky prezidentského klání neskôr, hoci zrejme oveľa skôr, než si vyžaduje päťdňovú lehotu na ich spracovanie.
Podľa nezávislých analytikov je volebné ihrisko výrazne vychýrené v prospech strany ZANU-PF, ktorá má bohatú tradíciu v zneužívaní štátnych inštitúcií na manipulovanie volebného procesu, poznamenal Reuters. ZANU-PF aj volebná komisia tvrdia, že voľby budú spravodlivé.
Osemdesiatjedenročný Mnangagwa sa ujal prezidentskej funkcie, keď bol v roku 2017 zvrhnutý pri vojenskom puči dlhoročný vládca krajiny Robert Mugabe.
V roku 2018 vyhral sporné voľby a teraz sa usiluje o znovuzvolenie. Najvážnejším z jeho desiatich protikandidátov je rovnako ako v minulých voľbách 45-ročný právnik a pastor Nelson Chamisa z Občianskej koalície za zmenu, ktorý mieni vzdorovať akýmkoľvek snahám vládnej strany o zmanipulovanie volieb.