Jeden z dvojice mužov, ktorých britská polícia zatkla kvôli podozreniu, že v britskom parlamente vykonávali špionáž pre Čínu, všetky obvinenia odmieta. Informovala o tom agentúra Reuters. K prípadu sa dnes o 15:30 nášho času vyjadrí predseda Dolnej snemovne Lindsay Hoyle.
Britské médiá informovali, že polícia týchto mužov zatkla tento rok v marci a že jeden z nich pracoval v parlamente ako rešeršér. Jeho právni zástupcovia dnes uviedli, že je úplne nevinný.
Muž, ktorého identita nebola zverejnená, k veci oznámil, že celú svoju kariéru venoval upozorňovaniu na výzvy a riziká, aké predstavuje čínska komunistická strana. Mediálne správy venované jeho prípadu označil za absurdné.
Oboch mužov do októbra prepustili na kauciu.
Agentúra AP píše, že zástupcovia britskej vlády odmietajú, aby Londýn Čínu označil za hrozbu pre Britániu. Ministerka obchodu Kemi Badenochová povedala, že Británia by sa mala vyhnúť tomu, aby o Číne hovorila ako o "nepriateľovi", alebo používala jazyk, ktorý by mohol viesť k napätiu vo vzťahoch medzi oboma krajinami. "Čína je krajina, s ktorou obchodujeme vo veľkom. Čína je krajina, ktorá je významná v perspektíve svetovej ekonomiky. Je členom Bezpečnostnej rady OSN a rozhodne by sme ju nemali označovať za nepriateľa, ale môžeme ju označiť za výzvu, "uviedla ministerka.
V prípade, že by bola Čína označená za hrozbu, musel by sa každý, kto pracuje "podľa inštrukcií" Pekingu alebo pre nejakú firmu napojenú na čínsky štát na základe britského zákona o národnej bezpečnosti, zaregistrovať a informovať o svojej činnosti. Inak by mu hrozilo väzenie.
AP pripomína, že napätie medzi Londýnom a Pekingom v posledných rokoch vzrástlo kvôli obvineniam z nekalých ekonomických praktík, porušovania ľudských práv alebo kvôli obmedzovaniu slobôd v Hongkongu, ktorý býval britskou kolóniou a teraz je osobitnou administratívnou oblasťou Číny.