Generálny tajomník OSN António Guterres. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Generálny tajomník OSN odsúdil nové preteky v nukleárnom zbrojení. Označil ich za šialenstvo

26.09.2023, 20:35
Autor:
TASRTASR

Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru v júnovej správe uviedol, že štáty disponujúce nukleárnymi zbraňami v roku 2022 už tretí rok po sebe zvýšili investície do nukleárnej výzbroje.

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyhlásil, že svet sa rúti do ďalších pretekov v nukleárnom zbrojení, a varoval pred "tieňom skazy" vznášajúcim sa nad svetom, informuje agentúra AFP.

"Schyľuje sa k znepokojujúcim novým pretekom v jadrovom zbrojení... Každé použitie jadrovej zbrane – kedykoľvek, kdekoľvek a v akomkoľvek kontexte – by vyvolalo humanitárnu katastrofu nevídaných rozmerov," vyhlásil Guterres v posledný deň všeobecnej rozpravy na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru v júnovej správe uviedol, že štáty disponujúce nukleárnymi zbraňami, najmä Čína, v roku 2022 už tretí rok po sebe zvýšili investície do nukleárnej výzbroje.

Celkový počet jadrových zbraní vo vlastníctve Británie, Číny, Francúzska, Indie, Izraela, Pakistanu, Ruska, Severnej Kórey a USA sa síce medziročne mierne znížil, no tento klesajúci trend by sa podľa inštitútu mohol onedlho zastaviť.

image

Vojna, akú nechceme: Ukrajinský konflikt je možno len akási predohra, hovorí analytik a publicista

Guterres situáciu označil za naliehavú a vyzval krajiny, aby sa zaviazali, že svoj nukleárny arzenál nepoužijú za žiadnych okolností.Zároveň vyzval na oživenie a posilnenie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a Zmluvy o zákaze jadrových zbraní. Naliehal aj na schválenie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, ktorú Valné zhromaždenie OSN prijalo ešte v roku 1996, no dosiaľ nevstúpila to platnosti, pretože sa k nej odmietlo pripojiť niekoľko kľúčových krajín.

"Znovu sa ozýva jadrové rinčanie. Je to šialenstvo. Musíme Musíme toto smerovanie zvrátiť," vyhlásil Guterres. "Svet strávil príliš dlhý čas v tieni jadrových zbraní. Odstúpme od pokraja katastrofy," doplnil.

01 - Modified: 2025-05-20 18:39:57 - Feat.: - Title: Do Pásma Gazy vošlo 93 áut s pomocou, podľa OSN ale nebola distribuovaná 02 - Modified: 2025-05-17 08:22:25 - Feat.: - Title: Takmer 300 miliónom ľudí vo svete hrozí smrť hladom, uvádza správa. Nedostatok rastie alarmujúcim tempom 03 - Modified: 2025-05-17 05:56:55 - Feat.: - Title: Konferencia o dvojštátnom riešení konfliktu Palestíny a Izraela na Blízkom východe sa začne v júni 04 - Modified: 2025-05-14 18:22:06 - Feat.: - Title: OSN je pripravená podporiť spravodlivý mier na Ukrajine, tvrdí Guterres a hovorí o celistvosti krajiny 05 - Modified: 2025-05-13 09:53:11 - Feat.: - Title: Úrad OSN pre utečencov je znepokojený z prísnej politiky Nemecka v oblasti migrácie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. máj 2025 12:33